Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ujawnił mediom spodziewany termin realizacji kontraktu pomiędzy Rosją a Turcją o zakupie systemu obrony powietrznej S-400. Jednocześnie po raz kolejny zapowiedział produkcję wspólnie z Rosją systemu S-500.

Jak podaje Interfax, powołując się na gazetę Sabah, Erdoğan powiedział, że spodziewa się, iż kontrakt na zakup systemu S-400 zostanie sfinalizowany do kwietnia 2020 roku. Zapowiedź tureckiego prezydenta padła w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami. Wcześniej media podawały, że termin realizacji rosyjsko-tureckiego kontraktu nie jest znany.

Erdoğan podkreślał, że kontrola nad instalacjami systemu S-400 będzie całkowicie znajdować się w rękach tureckiej armii. Mówił także o możliwości dziesięciokrotnego zwiększenia liczby tureckich specjalistów, którzy będą szkoleni w obsłudze S-400. Według Erdogana obecnie jest stu takich specjalistów.

Jednocześnie turecki prezydent wyraził opinię, że zakup S-400 od Moskwy oraz udział Turcji w programie budowy samolotów F-35 są niezależnymi od siebie sprawami. Przypomniał też, że Turcja zapłaciła już 1,4 mld dolarów za F-35 i w razie wyrzucenia jego kraju z tego programu w związku z zakupem S-400, pieniądze te należy zwrócić. Zdaniem Erdoğana wyjście Turcji z programu budowy F-35 zwiększy koszt tego samolotu o 7-8 mln dolarów za sztukę.

Oprócz tego turecki przywódca zaproponował wspólną produkcję z Rosją systemu przeciwlotniczego S-500. Takie propozycje padały z jego ust już wcześniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, dostawy elementów systemu S-400 dla Turcji rozpoczęły się w piątek. Turecki urząd ds. przemysłu obronnego oświadczył, że w najbliższych dniach nastąpią dostawy kolejnych komponentów a „gdy system będzie kompletny, zostanie uruchomiony”. O kolejnej dostawie komponentów S-400 poinformowało w sobotę tureckie ministerstwo obrony. W niedzielę Interfax donosił, że na lotnisku pod Ankarą wylądował już siódmy samolot dostarczający części tego systemu. Jak podawaliśmy, według jednego ze źródeł agencji TASS dostawa składająca się ze 120 rakiet zostanie wysłana drogą morską „najprawdopodobniej pod koniec lata”.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz