Kilkudziesięciu zatrzymanych podczas protestu opozycji w Moskwie [+VIDEO]

Zwolennicy rosyjskiej opozycji zebrali się w niedzielę pod siedzibą miejskiej komisji wyborczej w Moskwie protestując przeciw kwestionowaniu podpisów zebranych pod kandydaturami opozycyjnych kandydatów. Doszło do próby założenia miasteczka namiotowego. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób, w tym znanych działaczy takich jak Ilja Jaszyn i Lubow Sobol.

Niesankcjonowany wiec zaczął się na Skwerze Nowopuszkińskim. Później protestujący przeszli pod siedzibę moskiewskiej komisji wyborczej (Mosgorizbirkomu). Powodem protestu było sobotnie oświadczenie przedstawicieli komisji o tym, że odsetek zakwestionowanych podpisów u kandydatów niezależnych w okręgu wyborczym nr 43 przekracza 10 proc., co oznacza, że ich kandydatury nie zostaną zarejestrowane. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić we wtorek.

Zebrawszy się pod siedzibą Mosgorizbirkomu demonstrujący skandowali takie hasła jak “Chcemy uczciwych wyborów”, “To nasze miasto”, “Rejestrować!”, czy “Nie pójdziemy”. Lubow Sobol z Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego ogłosiła, że będzie kontynuować zaczętą w sobotę głodówkę, dopóki nie spotka się z nią szef Mosgorizbirkomu. Przemawiał jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, burmistrz jednej z moskiewskich dzielnic Ilja Jaszyn. Zapowiadano pozostanie w tym miejscu przez całą noc. Jak podała Nowaja Gazieta, wieczorem doszło do konfrontacji z policją, która zatrzymała kilkadziesiąt osób – według opozycji 38. Rosyjskie MSW podało, że zatrzymano “ponad 25 ludzi”, którzy próbowali rozbić miasteczko namiotowe pod siedzibą komisji.

Według władz w proteście brało udział około 1000 osób. Zdaniem Nowej Gaziety demonstrujących było do dwóch tysięcy, przy czym z czasem liczba uczestników wiecu topniała. Przed interwencją policji demonstrowało około 350 osób.

Wśród zatrzymanych są Lubow Sobol, Ilja Jaszyn a także inny współpracownik Nawalnego Iwan Żdanow. Jaszyn tweetował z policyjnej “paki”, że wraz z nim zabrano miejską radną Julię Galaminę. Wśród zatrzymanych był także korespondent kanału “Dożd'” Aleksiej Korostieliew.

Wybory do rady miejskiej Moskwy są zaplanowane na 8. września. Wszyscy deputowani zostaną wybrani w jednomandatowych okręgach.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory samorządowe w Rosji: opozycja i Kreml zadowoleni z wyników w Moskwie

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / Interfax / belsat.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply