Rosja nie stawia pomników Stalinowi, ale też ich nie burzy

Przewodniczący Rady do Spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rosji (SPCz) Walierij Fadiejew ustosunkował się do kwstii pojawiających się w Rosji pomników Józefa Stalina.

“Po pierwsze to nie jest polityka państwa, to są pomniki na terenach prywatnych.” – słowa Fadiejewa na ten temat zacytowała agencja informacyjna Interfax. “Po drugie, uważam to za, delikatnie mówiąc, przedwczesne. Bo pamięć o tragicznych wydarzeniach epoki stalinowskiej jest żywa, a te wydarzenia jeszcze nie stają się [wyłącznie] historią dla podręczników, dlatego musimy być z tymi rzeczami bardzo ostrożni” – urzędnik powiedział reporterom po złożeniu kwiatów pod „Ścianą Smutku”, pomnikiem wzniesionym w Moskwie ku pamięci ofiar represji politycznych z czasów komunizmu.

Doptytywany przez dziennikarzy o pojawiające się w różnych rosyjskich miastach pomniki dyktatora Związku Radzieckiego Fadiejew ocenił, że „to raczej nie jest problem władzy, a problem społeczeństwa”. Jak podkreślił – “Te pomniki stawiane są przez lokalną społeczność. Chciałbym bardziej aktywnego stanowiska publicznego w sprawie pomników Stalina”. Uznał on przy tym – “Nie możemy tu wywierać nacisku, to znowu nie jest polityka państwa. Ale i tak musimy pamiętać o ofiarach”.

30 października w Federacji Rosyjskiej obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Ostatnio w Rosji odnotowano przypadki instalowania pomników Stalina. Pomnik dyktatora pojawił się w obwodzie kirowskim – na terenie parku dla dzieci oraz w Wielkich Łukach, na terenie zakładu.

W Rosji istnieje już kilka pomników Stalina. Są one ustawione przez instytucje niepubliczne jak w Nowosybirsku. Jednak w Wogłogradzie odsłonięto na początku roku popiersia Józefa Stalina oraz dwóch marszałków Armii Czerwonej z inicjatywy władz lokalnych. Twierdzą one, że chciały upamiętnić dowódców obrony miasta przed hitlerowskimi Niemcami w latach 1942-1943.

Wizerunek Stalina pojawia się też corocznie w ikonografice pojawiającej się przy okazji obchodów przypadającego w Rosji na 9 maja dnia zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.

Czytaj także: Plakaty ze Stalinem na Dzień Zwycięstwa

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply