Litewski parlament przyjął uchwałę kwalifikującą deportacje Tatarów Krymskich w głąb Azji przeprowadzone przez władze ZSRR jako zbrodnię ludobójstwa.

Litewscy parlamentarzyści przyjęli w czwartek uchwałę odnoszącą się do działań władz radzieckich na Półwyspie Krymskim w 1944 r. Za uchwałą określającą deportację Tatarów Krymskich w głąb Azji jako ludobójstwo zagłosowało 77 spośród 79 obecnych na sali deputowanych. Nikt nie zagłosował przeciwko, jak relacjonuje portal tygodnika „Dzerkało Tyżnia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Władze Ukrainy już wcześniej uznały deportacje Tatarów Krymskich za zbrodnię ludobójstwa, zresztą z poparciem tatarskich organizacji. Nakłaniają do tego także władze innych państw. Litewski Seimas jest drugim parlamentem poza Ukrainą który podjął tego typu uchwałę. 9 maja stalinowskie deportacje z Krymu za zbrodnię ludobójstwa uznał parlament Łotwy.

Władze Związku Radzieckiego, na rozkaz Józefa Stalina podjęły działania przeciwko społeczności zamieszkujących Półwysep Krymski Tatarów. Podstawą dla represji był fakt, że część Tatarów Krymskich podjęła współpracę z okupującą region III Rzeszą. Po wyparciu Niemców, w dniach 18-20 maja 1944, władze radzieckie wywiozły z Krymu około 180 tys. Tatarów, którzy trafili głównie do Azji Środkowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W 2014 r. roku Tatarzy Krymscy sprzeciwili się przyłączeniu ich półwyspu do Rosji. W większości zbojkotowali oni referendum zorganizowane przez regionalne władze w tej sprawie. Przedstawiciele społeczności sygnalizują obecnie dyskryminację, jakiej, ich zdaniem, mają podlegać tatarscy mieszkańcy Krymu pod władzą Moskwy. Tatarscy działacze uczestniczyli w akcjach blokady Krymu.

zn.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz