W dawnym „mieście Stalina” odsłonięto jego popiersie

W Wogłogradzie odsłonięto w środę popiersia dyktatora ZSRR Józefa Stalina oraz dwóch marszałków Armii Czerwonej. W miejscu znajdujacym się obok pomnika ofiar komunistycznych represji.

Popiersia Józefa Stalina, Gieorgija Żukowa i Aleskandra Wasilewskiego odsłonięto przy Muzeum Bitwy Stalingradzkiej. Inicjatotrzy stworzenia pomników chcieli w ten sposób uczcić wkład polityka i marszałków w zwycięstwo Związku Radzieckiego nad III Rzeszą. Jak informuje miejski portal V1.ru uroczystość zgromadziła setki osób: urzędników, działaczy partii politycznych, uczniów i członków organizacji młodzieżowych, rekonstruktorów. Pojawili się również żołnierze.

Trzy popiersia, ze stalinowym w miejscu centralnym, umieszczono przy pamiątkowym czołgu T-34 biorącym udział w bitwie stalingradzkiej. Portal podkreśla jednak 120 metrów od pomnika radzieckiego dyktatora znajduje się pomnik ofiar stalinowskich represji.

Aleksander Błoszkin, przewodniczący Dumy Obwodowej w Wołgogradzie „długo iz entuzjazmem mówił o roli bitwy pod Stalingradem w historii całego kraju i całego narodu” – zrelacjonował V1.ru., który nadmienił, że polityk ten pełni funkcję Obwodowej Rady Weteranów, choć nigdy nie był żołnierzem.

„Zwycięstwo pod Stalingradem było nie tylko militarnym, ale i moralnym zwycięstwem, które dodatkowo wzmocniło naszą duchową siłę, zainspirowało wszystkich, którzy przybliżali nieuchronną klęskę faszyzmu na polach bitew i na tyłach” – powiedział Błoszkin – „Ostatnio, gdy w wielu nieprzyjaznych krajach niszczone są pomniki żołnierzy radzieckich, zapomina się o nieocenionym wkładzie naszego narodu w walkę z faszyzmem, w Rosji jeszcze bardziej pielęgnuje się zachowanie dziedzictwa Zwycięstwa. A dzisiejsze wydarzenie jest hołdem złożonym historycznej prawdzie i sprawiedliwości. Nasza bohaterska przeszłość jest fundamentem, na którym budowana jest przyszłość Rosji, pomaga być silną, zjednoczoną, niezwyciężoną potęgą, a my, jej obywatele, musimy przekazywać nowym pokoleniom chwalebne tradycje naszego narodu”.

Błoszkin twierdził, że mieskańcy Wogłogradu proszą urzędników, by przywrócić jego nazwę z lat 1925-1961 – Stalingrad.

Miasto był od sierpnia 1942 r. do lutego roku następnego miejsce krwawej, prowadzącej do ogromnych zniszczeń materialnych bitwy obronne Armii Czerwonej przeciw siłom III Rzeszy. Nacierająca niemiecka 6. Armia wraz z sojusznikami została osaczona i zniszczona przez Sowietów, co stało się jednym z przełomowych momentów drugiej wojny światowej.

W Rosji istnieje już kilka pomników Stalina, ale do tej pory były one ustawione przez instytucje niepubliczne jak w Nowosybirsku.

v1.ru/kresy.pl

 

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  dla mnie ZSRR i Rosja to ren sam konglomerat zła i śmierci który mordował z wielką ochotą sąsiadów jak i swoich czyli Ruskich. A więc Ruscy chwalący Stalina to debile, ponieważ Stalin stał za odbudową potęgi militarnej Niemców. ZSRR (dzisiaj Rosja) kolaborował z Niemcami od 1922r i czerpał z tej kolaboracji zyski aż do 1941r gdy Niemcy i Ruscy skoczyli sobie do gardeł.
  Ruscy barbarzyńco to wrogowie i tyle w temacie.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   ZSRR i współczesna Rosja to dwa zupełnie inne państwa ponadto dyktator ZSRR Josif Dżugaszwili „Stalin” nie był ruskim ani Rosjaninem a Gruzinem. Oczywiście ci Rosjanie którzy chwalą „Stalina” to debile ponieważ najwyraźniej nie mają pojęcia o historii czyli ludobójstwie którego dokonał (cytat z powyższego tekstu: Portal podkreśla jednak że 120 metrów od pomnika radzieckiego dyktatora znajduje się pomnik ofiar stalinowskich represji). JEDNAKŻE kult „Stalina” nie jest i nigdy nie był w Rosji PAŃSTWOWY a ograniczony do środowisk związanych z KPR Ziuganowa. NATOMIAST na Ukrainie (przedtem ZSRR) kult ludobójcy Bandery (oraz jego zwyrodnialców z OUN-UPA) jest OFICJALNY i za bohatera (bohaterów) uznają ich neobanderowskie władze Ukrainy (przedtem ZSRR) i nie ma na Ukrainie (przedtem ZSRR) miasta ani miejscowości bez pomników ludobójców i ulic czy placów ich imienia. Podsumowując neobanderowskie władze Ukrainy, okłamujące własny naród co do swoich barbarzyńskich idoli, to najwięksi wrogowie Polski, Polaków i polskości.

   • r2d2
    r2d2 :

    RuSScy stawiają pomniki mordercy i terroryście, bo ZSRR to nie Rosja? Mówisz jak prawdziwy „towarzysz” a nie Polak.
    Dla tego ZSRR to współczesna Rosja i dla tego Putas „płakał” nad bankructwem tego konglomeratu zła zwanym ZSRR a dzisiaj zwanej dla niepoznaki Rosja.
    Wszyscy wiedzą że Ruscy wyssali swoją nienawiść z ZSRRowskiego członka któremu stawiają pomniki, na dodatek ten morderca sam nie był Ruskiem ale takiego sobie wybrali ruscy i do niego wzdychają.
    Rosja (dawniej ZSRR) upadnie jeżeli się nie wycofają z Ukrainy. Zapamiętaj, Ukraina to nie Rosja, tak samo Polska to nie Rosja, Gruzja to nie Rosja, itd.
    Ruscy barbarzyńcy pragnący napadać na sąsiadów to wrogowie i tyle w temacie. 🙂 Polaków nie nabierzesz na te Ruskie brednie.

    btw. tylko nie wciskaj ciemnoty o OUN i UPA bo powinny zostać zdelegalizowane a władzę na Ukrainie powinni mieć Polacy a nie Ruska swołocz. Ty jesteś za tym aby na Ukrainie rządzili RuSScy bo sam jesteś ruskiem i to oczywiście rozumiem.
    Pamiętaj że Polacy upomną się też o Białoruś która będzie następna 🙂 … pogódź się z tym tak jak wszyscy ruSScy.
    (Ukraińcy to nie Ruscy a różnią się już od samej nazwy 🙂 )

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Po pierwsze nie ma w Rosji pomników „Stalina” a ten o którym mowa w tekście postawiono w otoczeniu pomników Wasilewskiego i Żukowa i z okazji zakończenia bitwy o Stalingrad a Rosja różni się diametralnie jako organizm państwowy od ZSRR i sympatie lub antypatie Putina nie mają z tym niczego wspólnego ani tego nie zmienią. Po drugie nie rób z siebie idioty bo „Stalina” w ZSRR nie wybrali ruscy, Rosjanie ani wszystkie narody ZSRR tylko gra sił na szczytach władzy sowieckiej czyli WKP(b) i we współczesnej Rosji wzdycha do niego margines społeczeństwa bo nawet nie jest on bohaterem dla KPR. Po trzecie nie rób z siebie ciągle błazna usiłując pociskać nam kit o tym, że władzę na Ukrainie powinni mieć Polacy bo szanse na to są ZEROWE ponieważ nasze władze są lokajem i popychadłem Amerykanów a lokaj i popychadło może co najwyżej starać się o władzę dla swojego pana. Zasłaniasz się głupotami o „polskich rządach” na Ukrainie a Twoje prawdziwe intencje to szczucie na wrogów Twoich banderowskich przyjaciół bo najprawdopodobniej sam jesteś potomkiem „ofiar” Akcji Wisła. Nie pyskuj więc też w imieniu Polaków o rzekomym „upominaniu się przez nas o Białoruś” bo szczujesz w imieniu naszych banderowskich wrogów a i tak Białoruś rządzić się będzie sama sobą. Porzuć więc lepiej wszelkie nadzieje na białorusko-banderowską przyjaźń 🙂 Poza tym Ukraińcy to tacy sami ruscy jak Białorusini i część Rosjan a dowodem na to jest historia do której się SAMI odwołują czyli Ruś Czerwona, Ruś Halicka oraz Ruś Kijowska a którą to historię jako Ukrainiec i ruski zarazem powinieneś znać 🙂

     • r2d2
      r2d2 :

      już w pierwszym zdaniu kłamiesz jak najęty, cyt. „Po pierwsze nie ma w Rosji pomników „Stalina” a ten o którym mowa w tekście postawiono w otoczeniu pomników Wasilewskiego i Żukowa i z okazji zakończenia bitwy o Stalingrad” hahaha „przestać ćpać, albo bież pół”
      Ruska swołocz stawia pomniki Stalina a za ZSRR tęskni Putas który wywodzi się ze zbrodniczej organizacji KGB a ta z NKWD która kolaborowała z nazistami.

      cyt.”W Rosji coraz wyraźniej rośnie popularność sowieckiego dyktatora Józefa Stalina – a za tym liczba jego pomników.”

      źródło:
      https://kresy.pl/wydarzenia/coraz-wiecej-pomnikow-stalina-rosji/

      więc przestań kłamać, ok? Ruską onucą wali od Ciebie z daleka 🙂

      a OUN i UPA powinny zostać osądzona tak jak NKWD i KGB 🙂 i na Ukrainie powinni rządzić Polacy a nie Ruska swołocz. Jeżeli twierdzisz że ruscy powinni tam rządzić to sam się ujawniłeś ruski trolu.
      Białoruś będzie następna 🙂

     • r2d2
      r2d2 :

      już w pierwszym zdaniu kłamiesz jak najęty, cyt. „Po pierwsze nie ma w Rosji pomników „Stalina” a ten o którym mowa w tekście postawiono w otoczeniu pomników Wasilewskiego i Żukowa i z okazji zakończenia bitwy o Stalingrad” hahaha „przestać ćpać, albo bierz pół”
      Ruska swołocz stawia pomniki Stalina a za ZSRR tęskni Putas który wywodzi się ze zbrodniczej organizacji KGB a ta z NKWD która kolaborowała z nazistami.

      cyt.”W Rosji coraz wyraźniej rośnie popularność sowieckiego dyktatora Józefa Stalina – a za tym liczba jego pomników.”

      źródło:
      https://kresy.pl/wydarzenia/coraz-wiecej-pomnikow-stalina-rosji/

      więc przestań kłamać, ok? Ruską onucą wali od Ciebie z daleka 🙂

      a OUN i UPA powinny zostać osądzona tak jak NKWD i KGB 🙂 i na Ukrainie powinni rządzić Polacy a nie Ruska swołocz. Jeżeli twierdzisz że ruscy powinni tam rządzić to sam się ujawniłeś ruski trolu.
      Białoruś będzie następna 🙂

     • Roman1
      Roman1 :

      r2d2 bardzo lubi obrażać tych, którzy mają odmienne poglądy – jest niewątpliwie przykładem człowieka reprezentującego zachodnią demokrację.
      Jest bardzo duża różnica pomiędzy postawieniem popiersia Stalina razem z popiersiami dwóch marszałków w Wołgogradzie, a stawianiem pomników Bandery na całej Ukrainie oraz nadawanie imion tego zbrodniarza ulicom, placom i obiektom (umieszczenie tego popiersia uważam za niewłaściwe). W Rosji dzieci nie są jednak uczone jakim bohaterem bez skazy był Stalin, natomiast na Ukrainie Bandera jest ostatnio ciągle wychwalany (na uczelni we Wrocławiu nawet jeden z banderowskich biskupów). Takie są czasy, że zbrodniarzy radzieckich można i trzeba krytykować jako rosyjskich, chociaż Rosjanami nie byli, zaś banderowcom trzeba (?) pomagać unikając rzucających się w oczy skojarzeń z upa, ss galizien i hitlerowską swastyką. Zbrodnią jest teraz powiedzenie, że w NKWD w Katyniu byli, obok Rosjan, również Ukraińcy.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Mój Drogi. r2d2 jest typowym przedstawicielem banderowców lub przynajmniej probanderowców którym z braku argumentów pozostaje jeszcze „waląca z daleka ruska onuca” lub „ruski troll”. Najlepszym na to dowodem jest fakt opowiadania przez niego „głodnych kawałków” o pomnikach „Stalina” i jego „popularności” w Rosji i milczenie o URZĘDOWYM czy PAŃSTWOWYM kulcie Bandery oraz jego zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie który to kult został wprowadzony przez władze Ukrainy po pierwszym Majdanie w 2004 roku a następnie po drugim Majdanie w 2014 roku i nadal tam obowiązuje. r2d2 milczy także o wszystkich antypolskich działaniach władz Ukrainy które skierowane w stronę jakiegokolwiek innego kraju niż Polska doprowadziłyby CO NAJMNIEJ do ostrych protestów dyplomatycznych lub wydalenia ukraińskich dyplomatów (włącznie z obniżeniem rangi reprezentacji kraju). Celem takich jak r2d2 jest szczucie nas na Rosjan w interesie neobanderowskich przyjaciół a na uwagę o wrogości władz Ukrainy do Polski chrzani absurdy, że „nie teraz bo Ukraina walczy także za nas”, „dogadamy się z Ukraińcami i razem rozliczymy OUN-UPA” itp,, itd. Cel jest jeden – wpuścić sprawę w wektor czasu czyli spowodować, że będzie ona rozwiązana „na św. Dygdy czyli nigdy”. Mogę więcej pisać ale po co? Każdy widzi twórczość r2d2 🙂

     • r2d2
      r2d2 :

      przestań kłamać banderowcu przebrany za ruską stalinowską onucę.
      powtórzę specjalnie dla banderowca przebranego za ruską onucę
      „już w pierwszym zdaniu kłamiesz jak najęty, cyt. „Po pierwsze nie ma w Rosji pomników „Stalina” a ten o którym mowa w tekście postawiono w otoczeniu pomników Wasilewskiego i Żukowa i z okazji zakończenia bitwy o Stalingrad” hahaha „przestać ćpać, albo bierz pół”
      Ruska swołocz stawia pomniki Stalina a za ZSRR tęskni Putas który wywodzi się ze zbrodniczej organizacji KGB a ta z NKWD która kolaborowała z nazistami.”

      cyt.”W Rosji coraz wyraźniej rośnie popularność sowieckiego dyktatora Józefa Stalina – a za tym liczba jego pomników.”

      źródło:
      https://kresy.pl/wydarzenia/coraz-wiecej-pomnikow-stalina-rosji/

      więc przestań kłamać, ok? Ruską onucą wali od Ciebie z daleka 🙂

      a OUN i UPA powinny zostać osądzona tak jak NKWD i KGB 🙂 i na Ukrainie powinni rządzić Polacy a nie Ruska swołocz. Jeżeli twierdzisz że ruscy powinni tam rządzić to sam się ujawniłeś ruski trolu.
      Białoruś będzie następna 🙂

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Smętnego idiotę robisz z siebie banderonuco powołując się na jakieś sondaże z 2017 roku o „wzroście popularności SOWIECKIEGO dyktatora” szczególnie w świetle tego, że Twoi banderowscy przyjaciele stawiają na całej Ukrainie pomniki swoim „bohaterom”, nazywają ich imieniem ulice i place we wszystkich miastach Ukrainy i wprowadziły PAŃSTWOWY kult Bandery oraz OUN-UPA. Choćbyś się porobił na czarno-czerwono czyli kolorach Twoich banderowskich przyjaciół to nie zakłamiesz faktów o tym co dzieje się na Ukrainie od momentu nielegalnego przewrotu. Nie uda Ci się także udawać polskiego patrioty poprzez pociskanie kitów o tym, że „Polacy powinni rządzić na Ukrainie” bo pod tymi „Polakami” ukrywają się wrogowie Polski czyli Twoi banderowscy barbarzyńcy i jest to jasne dla każdego czytającego Twoje żałosne brednie 🙂