W Nowosybirsku wystawiono pomnik Stalina

9 maja, w dzień w którym Rosjanie świętują zwycięstwo nad III Rzeszą, w Nowosybirsku odsłonięto pomnik dyktatora ZSRR Józefa Stalina.

Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti popiersie Stalina ustawiono na terenie należącym do komitetu obwodowego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) przy ulicy Bolszewickiej. Na postumencie wyryto napis „Generalissimus Związku Radzieckiego Stalin”. Dodatkowo za pomnikiem wzniesiono mur z żółtej cegły z tablicą. Pomnik wzniesiono z inicjatywy grupy obywateli domagających się tego od 2016 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W odsłonięciu pomnika Stalin uczestniczył sekretarz obwodowy KPRF Anatolij Łokoć, który sprawuje też funkcję mera Nowosybirska. RIA Nowosti twierdzi jednak, że uroczystość miała charakter partyjny i nie była włączona w oficjalne obchody „Dnia Zwycięstwa” organizowane przez władze miasta. Obok niego w odsłonięciu pomnika uczestniczyła komunistyczna deputowana Dumy Państwowej Wiera Ganzja.

„Z imieniem Stalina szli do ataku. „Za ojczyznę, za Stalina!” – to nie literacka sztampa, a życie, historia, którą trzeba znać i pamiętać. Zwycięzcy, wróciwszy z frontu, odbudowywali gospodarkę kraju pod kierownictwem partii komunistycznej i jej lidera Stalina…” – stwierdził w czasie swojego przemówienia Łokoć, który uznał ustawienie pomnika Stalina za „spłatę długu zwycięzcom” drugiej wojny światowej, przypominając, że to Stalin stał na czele ich armii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pytany o wzniesienie pomnika Stalinowi, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie chciał oceniać tej inicjatywy i stwierdził, że jest to prerogatywa władz miasta. Uznał jednak, że wieloletni dyktator ZSRR to część historii Rosji. Ustawieniu pomnika nie sprzeciwił się gubernator obwodu nowosybirskiego Andriej Trawnikow, który stwierdził tylko, że nie można zapominać o błędach Stalina.

Czytaj także: W rosyjskim Jakucku odsłonięto pomnik Stalina

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz