W Rosji znów wystawiono żądanie ścigania za Michaiłem Chodorskowskim – dawnym oligarchą, który spędził już ponad 10 lat w areszcie i więzieniu.

Jak wynika z bazy poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, po raz kolejny znalazł się na niej były szef koncernu naftowego Jukos i więzień Michaił Chodorkowski. Choć określono, że dawny oligarcha jest poszukiwany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa określonego w Kodeksie Karnym Rosji, to nie skonkretyzowano z jakiego konkretnie paragrafu.

Informująca o sprawie agencja informacyjna Interfax dodała, iż według niektórych doniesień medialnych, ponowne ogłoszenie Chodorkowskiego jako osoby poszukiwanej ma związek ze sprawą karną dotyczącą upowszechniania fałszywych informacji. Agencja pokreśliła jednak Interfax, iż nie dysponuję oficjalną informacją organów ścigania na temat przyczyn poszukiwań byłego oligarchy.

Chodorkowski to znany rosyjski biznesmen, emblematyczny dla rosyjskiej transformacji. W 1987 r., korzystające z pierwszych decyzji liberalizujących życie gospodarcze ówczesnego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa, jako działacz Komsomołu założył Naukowo-Techniczne Centrum Twórczości Młodzieży, które pozwaliło mu na prywatny handel z wykorzystaniem gotówki, w tym handel zagraniczny. W 1989 r. na jego bazie powołał do życia bank o nazwie Żyłsocbank, który przemianowano na Menatep.

W marcu 1992 r. Chodorkowski, wówczas 29 latek, został mianowany prezesem Funduszu Promocji Inwestycji w Kompleksie Paliwowo-Energetycznym z uprawnieniami wiceministra paliw i energii

Menatep, podobnie jak inne banki komercyjne, brał czynny udział w prywatyzacj i dla zarządzania przejętym majątkiem państwowym Chodorkowski utworzył podtmiot Rospro. W połowie lat 90 Menatep brał udział w kredytowaniu budżetu państwa pod zastaw przedsiębiorst państowych. Państwo nie spłacił kredytów w wyniku czego Menatep przejął w 1995 r. 45 proc. udziałów w państwowej spółce naftowej Jukos. Potem Chodorkowski i jego pięciu wspólników stali się właścicielami 78 proc. akcji spółki, płacąc zaledwie 309 milionów dolarów

Chodorkowski popierał rządzącą “familię” czyli krąg wokół ówczesnego prezydenta Borysa Jelcyna. Popierał również początkowo Władimira Putina, który zastąpił Jelcyna w 2000 r. Jednak z czase zaczął dystansować się od nowego przywódcy, wspierając zarówno liberalne “Jabłoko”, jak i Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej.

W 2005 roku rosyjski sąd uznał go za winnego oszustwa i innych przestępstw i skazał go na dziewięć lat więzienia. W latach 2010-2011 na podstawie nowych zarzutów został skazany na 14 lat więzienia. W 2013 roku został ułaskawiony przez Prezydenta Rosji, po skierowaniu prośby do głowy państwa, po czym opuścił Federację Rosyjską.

20 maja 2022 r. rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało Chodorkowskiego do rejestru agentów zagranicznych, co nakłada na taką osobę szereg ograniczeń w zakresie działalności publicznej i finansowej.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply