Związani z Kremlem oligarchowie posiadają znaczące aktywa w Niemczech. Środki te powinny być rejestrowane i zamrażane zgodnie z sankcjami UE, jednak w rzeczywistości dzieje się tak tylko w nielicznych przypadkach – informuje portal RTL/ntv.

Egzekwowanie sankcji wobec rosyjskich oligarchów i instytucji postępuje w Niemczech powoli – napisał portal RTL/ntv w piątek. Aktualna kwota zamrożonych, objętych sankcjami aktywów wynosi w Niemczech około 5,25 mld euro – wynika z danych resortu finansów RFN. „Przepisy dotyczące egzekwowania sankcji nie są skuteczne” – zwraca uwagę poseł Lewicy Christian Goerke. Uważa, że niemieccy śledczy „wciąż szukają po omacku”.

„Od grudnia zamrożono tylko śmieszne 200 milionów euro w aktywach oligarchów, w ciągu sześciu miesięcy zaledwie miliard. Ani jeden oligarcha nie zgłosił swoich aktywów od grudnia” – dodaje niemiecki poseł. Jego zdaniem obowiązek zgłaszania aktywów okazał się „papierowym tygrysem”, ponieważ nie został rozszerzony na wszystkie firmy i osoby, objęte ustawą o praniu pieniędzy.

„W takim przypadku banki i notariusze również musieliby zgłaszać aktywa swoich klientów-oligarchów” – wskazuje Goerke.

Dotychczas ośmiu oligarchów zgłosiło do Bundesbanku łącznie 31 aktywów o łącznej wartości ok. 577 mln euro. To pieniądze na rachunkach bankowych, inwestycje firmowe oraz papiery wartościowe.

Zobacz także: Bloomberg: dochody Rosji ze sprzedaży ropy i gazu spadły o połowę

„Federalny minister finansów Christian Lindner chwalił się swoim zamiarem wykorzystania nowego organu, federalnego Biura Kryminalnej Policji Finansowej, aby móc podejmować skuteczniejsze działania w zakresie prania brudnych pieniędzy, przestępstw finansowych i sankcji wobec oligarchów” – podkreśla Goerke. „Nie stanie się to jednak przed 2025 r. – więc to tylko marzenie na przyszłość. Tymczasem potrzebne są odpowiedzi na rok 2023” – dodaje.

Zobacz także: Oligarcha z Rosji zrzekł się jej obywatelstwa, krytykując wojnę

n-tv.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz