Łączna wartość aktywów trzech najbogatszych osób fizycznych na Ukrainie w 2017 roku przekroczyła 6 proc. PKB tego kraju – poinformował Bank Światowy.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Banku Światowego (BŚ) ds. Europy i Azji Środkowej Cyril Muller zaprezentował raport z badań na temat rozwoju gospodarczego Ukrainy. Powiedział wówczas, że w 2017 roku łączne aktywa trzech najbogatszych Ukraińców przekroczyły 6% PKB Ukrainy.

„Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w Rosji i trzykrotnie więcej niż w Polsce – powiedział . Udział dochodów najbogatszych osób w stosunku do  PKB nie zmieniał się [na Ukrainie – red.] od 2007 roku.  Ogranicza to tworzenie możliwości ekonomicznych , uwalniających pełen potencjał kapitału ludzkiego” – napisano w raporcie Banku Światowego.

Muller powiedział dla porównania, że w przypadku USA, majątek trzech najbogatszych Amerykanów odpowiada 1,4% PKB Stanów Zjednoczonych. – Bardzo trudno jest przeprowadzać reformy, gdy istnieją tak potężne grupy wpływów – oświadczył wiceszef Banku Światowego. Dodał, że w takiej sytuacji  Ukraina dogoni Polskę za 50 lat. Zaznaczył, że Ukraina przez dekady opóźniała wdrażanie reform, stąd dziś musi poradzić sobie z szeregiem problemów.

Zdaniem analityków Banku Światowego, Ukraina musi wdrożyć reformy w czterech głównych dziedzinach. Wymieniono tu: usprawnienie polityki fiskalnej, poprawę logistyki, zniesienie moratorium na sprzedaż gruntów rolnych (ostatnio przedłużone przez władze w Kijowie do 2020 roku) oraz wzmocnienie systemu sądownictwa i instytucji antykorupcyjnych. Według Banku Światowego, priorytetem pod względem reform jest skorygowanie polityki fiskalną tak, by bardziej wspierała sektor prywatny. Zaznaczono, że udział państwa jest zbyt wysoki w sektorach, gdzie jest on zbędny i zbyt niski tam, gdzie miałoby to sens.

Bank Światowy zaznacza, że w latach 2008-2018 udział długu publicznego w całości zadłużenia wewnętrznego Ukrainy wzrósł z 3 do 40 procent. Z kolei udział roszczeń netto względem centralnych organów władzy w PKB wzrósł do 24 proc.

Wcześniej Bank Światowy pogorszył prognozę wzrostu PKB Ukrainy w 2019 roku, obniżając ją z 3,5 proc. do 2,9 proc.

Według ratingu “Nowoje Wriemia” za 2018 roku, trzech najbogatszych Ukraińców to: Rinat Achmetow (12,2 mld dol.), Wiktor Pinczuk (2,7 mld dol.) i Wadim Nowinskij (2,3 mld dol.). Ihor Kołomojski zajął w tym zestawieniu 5. miejsce (1,6 mld dol.), Petro Poroszenko 7. (1,1 mld dol.), a Dmytro Firtasz 14. (489 mln dol.)

epravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply