Zełenski wniósł projekt ustawy o oligarchach

Oligarchowie są od dawna najpoważniejszymi aktorami politycznymi na Ukrainie. Jej prezydent chciałby ograniczyć wpływy takich osób ustawą.

Zełenski wniósł w środę projekt ustawy do Rady Najwyższej, który ma określić status oligarchy na Ukrainie, podał w środę portal rosyjskiej telewizji RBK. „Dokument ten zawiera definicję tzw. oligarchów – osób, które mają znaczący wpływ na życie gospodarcze i polityczne kraju, a także kontrolują główne segmenty przestrzeni medialnej.” – oświadczenie prezydenta zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Dookreślając status oligarchy ustawa ma także ustanowić standardy przejrzystych i legalnych kontaktów między oligarchami, a urzędnikami. Kontakty te mają być reglamentowane. Nielegalne będą kontakty poufne.

Według nieoficjalnych jeszcze informacji czas działania ustawy został zapisany w projekcie na okres 10 lat. W zamierzeniu Zełenskiego ma on stać się pierwszym krokiem do całkowitego demontażu nieoficjalnych struktur ukraińskiego systemu politycznego, w którym wielką rolę odgrywają bogacze, którzy uzyskali majątek poprzez korzystne prywatyzacje bądź w szarej strefie czy wręcz częściowo w przestępczy sposób.

Za ustawą o oligarchach mają pójść ustawy antymonopolowe, ustawa o lobbingu i inne regulacyjne akty prawne, które zreformują stosunki gospodarcze i społeczne w kraju. „Inicjując tę ​​ustawę, Wołodymyr Zełenski demonstruje wolę polityczną fundamentalnych zmian” – twierdzi Administracja Prezydenta Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Według UNIAN projekt ustanawia cztery kryteria po spełnieniu których dana osoba będzie uznawana za oligarchę: udział w procesach politycznych, istotny wpływ na środki masowego przekazu, pozycję monopolisty w danym sektorze bądź współudział w takim monopolu oraz posiadanie aktywów na poziomie co najmniej 2,3 mld hrywien.

Czytaj także: Zełenski: Ukraina jest sercem Europy, broni jej wschodniej granicy i będzie należeć do UE

rbc.ru/unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz