Władze Austrii zamroziły łącznie 254 miliony euro majątku rosyjskich oligarchów – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Federalna. Chodzi o 97 kont bankowych i 5 nieruchomości.

Międzyresortowa grupa zadaniowa, w skład której wchodzą m.in. struktury służb bezpieczeństwa MSW i resortu finansów, zamroziła aktywa na łącznie 97 kontach. Zlokalizowano także 5 nieruchomości powiązanych z rosyjskimi oligarchami. Łączna wartość zamrożonego majątku wynosi 254 miliony dolarów. „To ponad dwa razy więcej, niż Niemcy były w stanie zgłosić w marcu” – podkreśla Kancelaria Federalna, cytowana w poniedziałek przez portal Euractiv.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dzięki tym środkom uderzamy rosyjskich oligarchów w to, co boli ich najbardziej, w ich pieniądze” – podkreślił kanclerz Austrii Karl Nehammer.

„Austria zrobi wszystko co konieczne, bez żadnych 'ale’, by egzekwować sankcje przeciwko podżegaczom wojennym i zwolennikom Putina” – dodał.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE uruchomiła już pięć pakietów sankcji wobec Rosji. Sankcje dotyczą m.in. rosyjskich oligarchów i ich aktywów w Europie.

Komisja Europejska chce także, by Unia Europejska przeznaczyła ok. 300 mld euro na uniezależnienie się od rosyjskiej energii. Komisja przewiduje 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Środki miałyby zostać przeznaczone na ten cel do 2030 r.

W niedzielę rosyjski minister transportu Witalij Sawielew przyznał, że sankcje nałożone na Rosję poważnie wpłynęły na system logistyczny w kraju. „Sankcje, które zostały dziś nałożone na Federację Rosyjską, praktycznie zerwały całą logistykę w naszym kraju. A my jesteśmy zmuszeni szukać nowych korytarzy logistycznych” – powiedział.

Zobacz także: Kanclerz Austrii: nie dyskutujemy o członkostwie w NATO, pozostaniemy neutralni

euractiv.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz