Według agencji Bloomberg na Kremlu rozważają zmianę systemu wyborczego by Jedna Rosja utrzymała absolutną większość w parlamencie, a Putin mógł rządzić jako premier.

Putin przejął już raz stery rosyjskiej polityki jako premier w latach 2008-2012, gdy prezydentem był jego bliski współpracownik Dmitrij Miedwiediew. Jednak spadająca popularność prezydenckiej partii Jedna Rosja może uniemożliwić ponowne zastosowanie tego manewru gdy Putin zakończy ostatnią, zgodnie z rosyjskim prawem, kadencję w roli prezydenta. Z tego powodu na Kremlu rozważana jest reforma systemu wyborczego, która pozwoliła by Jednej Rosji utrzymać w Dumie Państwowej absolutną większość, a Putinowi, absolutną kontrolę nad Rosją, jako przewodniczącemu tej partii i szefowi rządu o wzmocnionych, w stosunku do obecnych, kompetencjach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Bloomberg przypomina, że aby wzmocnić pozycję premiera, kosztem urzędu prezydenckiego, Jedna Rosja musi dysponować w Dumie Państwowej większością dwóch trzecich mandatów. Musi ją zdobyć już w najbliższych wyborach w 2021 r. tak aby przygotować reformę rządową przed końcem ostatniej kadencji prezydenckiej Putina w 2024 r. Ale Jedna Rosja staje się coraz mniej popularna wśród społeczeństwa co uwypuklają nie tylko sondaże, w których prezydencka partia ma poparcie najniższe od 13 lat, ale i przegrane w wyborach lokalnych. „Dziś wszystkie akcje i inicjatywy Jednej Rosji mają tylko jeden skutek – narastanie nastrojów protestu” – Bloomberg cytuje artykuł „Moskowkiego Komsomolca”, który nazywa Jedną Rosję partią wręcz „toksyczną”. We wrześniowych wyborach gubernatorów sześciu związanych z Kremlem kandydatów startowało jako kandydaci niezależni woląc uniknąć skojarzenia z prezydencką partią.

W 2016 r. mieszany system wyborczy, w którym połowa z 450 deputowanych Dumy Państwowej wybierana jest z partyjnych list krajowych a połowa w okręgach jednomandatowych pozwolił Jednej Rosji przejąć około trzech czwartych mandatów w izbie niższej rosyjskiej parlamentu. Jednak w wyborach w 2016 r. otrzymała ona aż 54% poparcia wśród głosujących na listy krajowe. Tymczasem obecnie sondażowe poparcie dla partii wynosi około 30%. Według Władimira Żyrinowskiego, lidera innego parlamentarnego stronnictwa, Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), przy obecnej ordynacji Jedna Rosja może w 2021 r. walczyć co najwyżej o uzyskanie zwykłej większości, ale nie większości umożliwiającej przegłosowanie zmiany w konstytucji.

Według Bloobmerg na Kremlu rozważana jest taka zmiana ordynacji wyborczej, by tylko jedna czwarta, a nie połowa deputowanych Dumy była wybierana z partyjnych list krajowych. Pozostałe trzy czwarte zostało by wybrane w okręgach jednomandatowych, w których politycy obozu Putina mogliby wystąpić jako kandydaci bezpartyjni i niezależni.

Znacznie mniej pewne są spekulacje o tym, czy Putin zdecyduje się wykorzystać szeroką reprezentację swojego obozu w parlamencie by rozszerzyć kompetencje urzędu premiera i go objąć. Według cytowanego przez Bloomberg Aleksieja Muchina z moskiewskiego Centrum Informacji Politycznej system prezydencki bardziej „pasuje” do Rosji. Jednak powiązany z Kremlem politolog Siergiej Markow podkreśla, że „w każdym razie, cokolwiek w końcu zadecyduje, Putin będzie potrzebował silnego wsparcia w parlamencie”.

Czytaj także: Putin i Zełenski rozmawiali ze sobą po raz pierwszy

bloomberg.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz