W czwartek litewski parlament zdecydował, że referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa odbędzie się na Litwie w maju przyszłego roku razem z wyborami prezydenckimi. – podała agencja Delfi.

Za takim postanowieniem zagłosowało 66 posłów Sejmasu, czterech wstrzymało się od głosu. Głosowanie zbojkotowali przedstawiciele opozycji protestując przeciw proceduralnym nieprawidłowościom przy przyjęciu poprawek związanych z obronnością i finansowaniem nowych partii politycznych.

Obywatele Litwy wypowiedzą się w referendum nad zmianą punktu 12 litewskiej konstytucji, który obecnie stanowi, że poza przypadkami wymienionymi w ustawie nikt nie może mieć podwójnego obywatelstwa. Jeśli większość głosujących poprze propozycję przedstawioną w referendum, w litewskiej konstytucji pojawi się zapis, że osoba, która uzyskała obywatelstwo Litwy przez urodzenie i otrzymała obywatelstwo kraju „odpowiadającego wybranej przez Litwę europejskiej i transatlantyckiej integracji”, nie traci litewskiego obywatelstwa.

Kryteria europejskiej i transatlantyckiej integracji zostaną zdefiniowane w ustawie konstytucyjnej o obywatelstwie.

Referendum odbędzie się 12. i 26. maja 2019 roku – podczas pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich. Miałoby to pozytywnie wpłynąć na frekwencję, gdyż żeby referendum było ważne, do urn musi pójść co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Jeśli obywatele Litwy zaakceptują w referendum proponowane poprawki, wejdą one w życie 1. stycznia 2020 roku.

Dzisiejsze głosowanie w Sejmasie było już drugim głosowaniem nad projektem referendum o podwójnym obywatelstwie. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9. października.

Jak informowaliśmy, rok temu, w październiku 2017 roku litewski Sąd Konstytucyjny orzekł, że liberalizacja prawa ws. podwójnego obywatelstwa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: Drugie obywatelstwo tylko dla wybranych

Kresy.pl / Delfi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply