Według orzeczenia litewskiego Sądu Konstytucyjnego, liberalizacja prawa ws. podwójnego obywatelstwa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum. Sąd rozwiał spekulacje na temat możliwości ustawowej zmiany prawa.

Zgodnie z piątkowym orzeczeniem litewskiego Sądu Konstytucyjnego, sprawa podwójnego obywatelstwa na Litwie ma być rozwiązana w drodze referendum. Prawdopodobnie zostanie zorganizowane na wiosnę 2019 roku, razem z wyborami prezydenckimi. Ponieważ konieczne jest, by w referendum wzięło udział co najmniej 50 proc. uprawnionych do głosowania, takie połączenie miałoby zapewnić odpowiednio wysoką frekwencję.

Drugie obywatelstwo będą mogli posiadać również Liwini „szczególnie zasłużeni” dla Republiki Litewskiej. Według wcześniejszego orzeczenie litewskiego Sądu Konstytucyjnego, pojęcie to zinterpretowano jako działalność przyczyniającą się do wzmacniania państwowości i pozycji kraju na międzynarodowej arenie.

Kwestia liberalizacji prawa w tym zakresie pojawia się debacie publicznej od lat. Zdaniem 60 proc. mieszkańców Litwy, prawo do posiadania podwójnego obywatelstwa powinno zostać rozszerzone. Za tym rozwiązaniem opowiada się też za tym większość posłów.

Wynika to m.in. z rosnącej litewskiej emigracji. Tylko w marcu br. Litwę opuściło 4600 obywateli. To o 1,1 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 roku. W wyniku emigracji liczba mieszkańców Litwy zmniejszyła się z 3,7 mln w 1990 roku do 2,8 mln w roku 2017. Z tego względu pojawił się postulat, by zadbać o  obywateli Litwy na emigracji poprzez przyznanie im możliwość zachowania litewskiego obywatelstwa.

Przeczytaj: Litwa: Nie dla podwójnego obywatelstwa

Jednak Litwini na emigracji generalnie nie chcą referendum ws. podwójnego obywatelstwa. Ich zdaniem, z powodu wysokiego wymaganego progu jest ono skazane na niepowodzenie. Z tego powodu, opowiadali się oni za zmianą ustawową.

W reakcji na piątkowe orzeczenie sądu, przewodnicząca Wspólnoty Litwinów Świata Dalia Henke wyraziła swoje rozczarowanie.

Z kolei prezydent Litwy Dalia Grybauskaite do kwestii zmian ustrojowych odnosiła się sceptycznie. Zaznaczała, że powinna ona zostać rozstrzygnięta w drodze referendum.

Przeczytaj: Litwa: Drugie obywatelstwo tylko dla wybranych

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply