Litwa: Nie dla podwójnego obywatelstwa

Sąd Konstytucyjny Litwy orzekł w środę, że Litwini, którzy wyjechali z kraju po dniu odrodzenia niepodległości, czyli po 11 marca 1990 r., nie mogą zachować obywatelstwa Litwy, jeśli otrzymali obywatelstwo innego państwa. Zmiana tego zapisu byłaby możliwa jedynie po zmianie konstytucji.

Sąd Konstytucyjny ogłosił orzeczenie na wniosek prezydent Dalii Grybauskaitė. Trybunał potwierdził, że posiadanie podwójnego obywatelstwa jest dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach. Przypomniał, że wyjątkowo obywatelstwo Litwy może zostać nadane za specjalne zasługi dla państwa osobom zintegrowanym ze społeczeństwem litewskim.

Zasady te nie mogą zostać zmienione ustawowo, a jedynie w przypadku zmiany konstytucji. Zmiany w Konstytucji Litwy natomiast można wprowadzić wyłącznie na podstawie wyników referendum – jeśli opowie się za tym ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Zgodnie z obecną Ustawą o obywatelstwie prawo do zachowania obywatelstwa litewskiego mają ci obywatele innych państw, którzy wyjechali z Litwy przed dniem odrodzenia niepodległości, także ci, którzy otrzymali obywatelstwo Litwy automatycznie: z racji urodzenia lub ślubu. Osoby, które od urodzenia mają podwójne obywatelstwo, po osiągnięciu pełnoletniości w ciągu trzech lat muszą zdecydować, którego kraju obywatelstwo chcą zachować.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply