Litwa: sejm za referendum ws. podwójnego obywatelstwa

Sejm Republiki Litewskiej poparł wniosek ws. ogłoszenia referendum dotyczącego zmiany konstytucji i umożliwienia posiadania podwójnego obywatelstwa.

We wtorek Sejm RL opowiedział się w pierwszym czytaniu za propozycją ogłoszenia referendum w sprawie zmiany 12 artykułu litewskiej konstytucji, który przewiduje też możliwość podwójnego obywatelstwa. Miałoby się ono odbyć w maju 2019 roku, zarówno podczas pierwszej jak i drugiej tury wyborów prezydenckich. Miałoby to pozytywnie wpłynąć na frekwencję, gdyż żeby referendum było ważne, do urn musi pójść co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Za wnioskiem głosowało 68 posłów litewskiego Sejmu, 3 było przeciwko, a 34 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z proponowanym projektem artykuł 12 ustęp 2 Konstytucji RL otrzymałby następujące brzmienie:

„Obywatelstwo Republiki Litewskiej nabywa się przez urodzenie i na innych zasadach, określonych przez prawo konstytucyjne.

 

Obywatel Republiki Litewskiej według pochodzenia, który uzyskał obywatelstwo państwa, ustanowione na mocy konstytucyjnego prawa Republiki Litewskiej, spełniającego kryteria wybranej integracji europejskiej i transatlantyckiej, nie traci obywatelstwa Republiki Litewskiej. W innych przypadkach obywatel Republiki Litewskiej nie może być jednocześnie obywatelem też innego państwa, z wyjątkiem odrębnych przypadków przewidzianych w prawie konstytucyjnym.

Procedurę nabycia i utraty obywatelstwa określa prawo konstytucyjne”.

Obecnie obowiązujące na Litwie przepisy zakazują posiadania podwójnego obywatelstwa. Jeśli osoba nabywa obywatelstwo innego państwa, to wówczas najczęściej traci obywatelstwo Republiki Litewskiej. Aktualnie artykuł 12 ustęp 2 zawiera sformułowanie „Z wyjątkiem odrębnych przypadków przewidzianych w ustawie nikt nie może być równocześnie obywatelem Republiki Litewskiej i innego państwa”.

Jak informowaliśmy, rok temu, w październiku 2017 roku litewski Sąd Konstytucyjny orzekł, że liberalizacja prawa ws. podwójnego obywatelstwa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum.

Drugie obywatelstwo będą mogli posiadać również Litwini „szczególnie zasłużeni” dla Republiki Litewskiej. Według wcześniejszego orzeczenie litewskiego Sądu Konstytucyjnego, pojęcie to zinterpretowano jako działalność przyczyniającą się do wzmacniania państwowości i pozycji kraju na międzynarodowej arenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Kwestia liberalizacji prawa w tym zakresie pojawia się debacie publicznej od lat. Zdaniem 60 proc. mieszkańców Litwy, prawo do posiadania podwójnego obywatelstwa powinno zostać rozszerzone. Za tym rozwiązaniem opowiada się też za tym większość posłów.

Sprawa podwójnego obywatelstwa zaistniała na litewskiej scenie politycznej nie z uwagi na mniejszości narodowe, szczególnie Polaków na Litwie, ale raczej przez rosnącą emigrację oraz mieszane małżeństwa z obcokrajowcami. W wyniku emigracji liczba mieszkańców Litwy zmniejszyła się z 3,7 mln w 1990 roku do 2,8 mln w roku 2017. Z tego względu pojawił się postulat, by zadbać o  obywateli Litwy na emigracji poprzez przyznanie im możliwość zachowania litewskiego obywatelstwa.

Przeczytaj: Litwa: Nie dla podwójnego obywatelstwa

Wieli Litwinów na emigracji opowiadało się przeciwko referendum w tej sprawie z obawy o niepowodzenie spowodowane wysokim progiem frekwencyjnym. Z tego powodu, opowiadali się oni za zmianą ustawową, ale litewski sąd konstytucyjny wykluczył taką możliwość.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite do kwestii zmian ustrojowych odnosiła się sceptycznie. Zaznaczała, że powinna ona zostać rozstrzygnięta w drodze referendum.

Przeczytaj: Litwa: Drugie obywatelstwo tylko dla wybranych

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply