Projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych, przygotowany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), wykreślono z porządku obrad wiosennej sesji litewskiego parlamentu. Projekt zakładał dwujęzyczność na terenach zamieszkanych przez mniejszość.

W czwartek z porządku obrad sesji wiosennej litewskiego Sejmu wykreślono projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych przygotowany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Decyzję tę poparło 73 posłów, a przeciwko zagłosowało 11. Kolejnych 11 wstrzymało się od głosu.

„To łamanie zasad demokracji w naszym państwie. Poseł Vytautas Sinica, znany ze swoich nacjonalistycznych poglądów, zgłosił poprawkę, która wykluczyła projekt ustawy z programu sesji wiosennej. Oznacza to, że przez całe półrocze temat ten nie będzie w ogóle poruszany. Co gorsza, socjaldemokraci i rządząca większość poparli ten wniosek” – podkreśla posłanka AWPL-ZChR Rita Tamašunienė.

Projekt zawierał między innymi przepis zezwalający mniejszościom na oficjalne używanie ich języka (w urzędach, na tabliczkach z nazwami topograficznymi) w jednostkach administracyjnych, gdzie stanowią 10 procent ludności.

„Nie zrezygnujemy z walki o prawa mniejszości narodowych na Litwie” – zapowiadają przedstawiciele AWPL-ZChR. Planują ponownie zgłosić poprawki w ramach inicjatyw opozycyjnych frakcji parlamentarnych.

Czytaj: Premier Litwy o dopuszczeniu języków mniejszości do oficjalnego użytku – „skomplikowana sprawa”

Zobacz: Sąd Najwyższy Litwy podtrzymał zakaz używania polskich znaków do zapisu nazwisk miejscowych Polaków

15 proc. obywateli Litwy stanowią osoby innej niż litewska narodowości. Największą mniejszością narodową – 6,5 proc. ludności, są na Litwie Polacy stanowiący większość na całych połaciach historycznej Wileńszczyzny.

Polacy stanowią 76 proc. mieszkańców rejonu solecznickiego, 46 proc. wileńskiego, 27 proc. trockiego, 24 proc. święciańskiego, 15 proc. w mieście Wilnie.

Czytaj także: Litewski sąd odrzucił skargę na polskojęzyczne napisy w rejonie wileńskim

wilno.tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz