Sześcioro litewskich homoseksualistów pozwało Republikę Litewską o uznanie rejestracji formalnej ich związków zawartych w innych państwach. Sprawa rozpatrywana jest jako krok do ustanowienia takich związków na Litwie.

Wnioskodawcy przygotowali oświadczenie, w którym ogłosili ropoczęcia walki sądowej. „Przez długi czas błędnie interpretowano, że litewska konstytucja zakazuje małżeństw osób tej samej płci, ale jest to mit, który postaramy się obalić w sądzie. Tym bardziej, że ponad połowa krajów UE zalegalizowała już małżeństwa osób tej samej płci” – przekazał w nim Aivaras Žilvinskas, prawnik reprezentujący skarżących homoseksualistów, jak zacytował we wtorek publiczny nadawca LRT.

Zawnioskowano do sądu o uznanie, że pary jednopłciowe są rodzinami i nakazanie urzędowi stanu cywilnego zarejestrowanie w jednym przypadku związku partnerskiego, a w drugim małżeństwa” – ujawnił Žilvinskas.

Jak przypomniał portal LRT artykuł 38 Konstytucji Litwy stanowi, że „małżeństwo jest zawierane za dobrowolną zgodą mężczyzny i kobiety”. Jednak w 2019 r. Sąd Konstytucyjny orzekł, że Litwa musi udzielić zezwolenia na pobyt obcokrajowcowi, który poślubił Litwina w innym kraju, mimo że Litwa nie zezwala na małżeństwa osób tej samej płci.

Zdaniem Žilvinskasa, odmawiając uznania i rejestracji związków jednopłciowych, Litwa łamie swoje zobowiązania międzynarodowe.

Martynas Norbutas, jeden z homoseksualistów wnioskujących o rejestrację związku, powiedział, że wygrana w sądzie da parom jednopłciowym bezpieczeństwo prawne.

„Po pierwsze, małżeństwo zapewniłoby rodzinom LGBTQ+ równą ochronę i pozwoliłoby ludziom być spokojnymi o swoich bliskich, gdyby coś im się stało. To także sposób na wyrażenie swoich uczuć i okazanie partnerowi zaangażowania” – powiedział Norbutas. Pozwanym w sprawie jest państwo litewskie, reprezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W litwskim prawie nie występuje pojęcie związków partnerskich, choć były projekty wprowadzenia takiej instytucji. Litewski Sejm odrzucił projekt ustawy wprowadzającej związki partnerskie w 2021 r.

lrt.lt/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply