Rosyjska agencja informacyjna TASS twierdzi, powołując się na niemiecki urząd ds. żeglugi i hydrografii, że statek “Akademik Czerski” wznowi układanie rurociągu Nord Stream 2. W ubiegłym tygodniu podawano, że prace te zaczną się najwcześniej 5 grudnia.

Jak podała we wtorek TASS, rzecznik prasowa niemieckiego Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH) Merle Mansfeld powiedziała korespondentowi agencji, że spodziewa się, iż do układania Nord Stream 2 zostanie wykorzystany statek “Akademik Czerski”.

„Zakładamy, że będzie używany statek Akademik Czerski” – powiedziała Mansfeld, nie podając szczegółów. „To jest nasza aktualna informacja” – dodała rzeczniczka, przypominając, że decyzję w tej sprawie podejmuje operator, a nie BSH.

Mansfeld zaznaczyła, że jeszcze jesienią BSH wydał pozwolenia na budowę rurociągu do końca roku. „Zgoda na rozpoczęcie budowy 5 grudnia została wydana, prace uzgodniono na grudzień” – powiedziała. Mansfeld nie potrafiła powiedzieć, czy prace rozpoczną się 5 grudnia. Według niej wniosek o pozwolenie na prace w styczniu-kwietniu przyszłego roku jest nadal rozpatrywany.

Jak pisze TASS, wcześniej Nord Stream AG nie potwierdził wyboru statku do układania rur. Ma to zostać potwierdzone w późniejszym czasie.

Na rozpoczęcie prac przy układaniu rurociągu najwcześniej od 5 grudnia wskazuje także komunikat dla żeglujących wydany przez Państwowy Zarząd Dróg Wodnych i Żeglugi w Stralsundzie.

Jak podawaliśmy, w sobotę 28 listopada spółka Nord Stream 2 AG, operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że w grudniu planuje wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Prace mają być prowadzone przy pomocy układających rury statków z kotwicami.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wtrzymane rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek “Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. Pomagać miałyby mu jednostki “Iwan Sidorienko” i “Ostap Szeremiet”.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply