Organy ustawodawcze USA ogłosiły w poniedziałek projekt budżetu obronnego, w którym uwzględniono kwoty wynikające z nałożenia potencjalnych sankcji na Rosję, Turcję oraz Chiny.

Po miesiącach negocjacji Izba Reprezentantów i Komisja Sił Zbrojnych Senatu opracowały projekt ustawy budżetu obronnego USA (National Defense Authorization Act – NDAA). Przed świętami ma on zostać poddany głosowaniu w Kongresie, gdzie najprawdopodobniej zostanie zaakceptowany bez poprawek. Wielkość budżetu opiewa na 738 mld dolarów, z czego 71,5 mld zostanie przeznaczonych na zagraniczne operacje wojskowe.

Przeczytaj także: Polska kupi kolejne rodzaje uzbrojenia z USA

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nałożenia sankcji na Rosję za budowę gazociągów Nord Stream 2 i TurkStream oraz zablokowania jakiejkolwiek kooperacji militarnej z Rosją. Szczegóły na razie nie są znane – w ustawie napisano ogólnikowo, że sankcje są konieczne, aby osłabić i tak dużą już zależność energetyczną Europy od Rosji.

Według Agencji Reuters, członkowie Kongresu naciskali na prezydenta Donalda Trumpa, aby ten podjął bardziej zdecydowane działania względem Rosji, która budując gazociąg na dnie morza bałtyckiego chce ominąć Ukrainę. Ponadto w ustawie zabroniono „uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W NDAA przewidziano również koszty związane z nałożeniem sankcji na Turcję, która wycofała się z kupna samolotów F-35 na rzecz dostaw rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-400. Rosyjskie media poinformowały niedawno, że w 2020 r. możliwe jest podpisanie kolejnej umowy z Turkami.

Budżet obronny USA zakłada również przekazanie 300 mln dolarów na rzecz programu wsparcia wojskowego Ukrainy (Ukraine Security Assistance Initiative). Pieniądze sfinansują pozyskanie broni śmiercionośnej (lethal defensive items) oraz pociski przeciwokrętowe.

Przeczytaj także: Ukraina kupuje więcej amerykańskich pocisków

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz