Ministerstwo Obrony poinformowało, że zawnioskowało do USA w sprawie sprzedaży wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin oraz samolotów transportowych C-130 Hercules.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował we wtorek, że minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe do amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej. Resort chce nabyć 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych systemu Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak na tym nie koniec listy życzeń polskiego ministra. Błaszczak jest zainteresowany także nabyciem pięciu samolotów transportowych C-130 Hercules. Według „Dziennika Gazety Prawnej” polski resort chce maszyn z nadwyżki amerykańskiej armii, a więc samolotów używanych. Minister Błaszczak preferuje Herculesy młodsze niż te obecnie używane przez Wojsko Polskie.

Ministerstwo Obrony podpisało też we wtorek umowy z Polską Grupą Zbrojeniową. Resort zamówił u rodzimego producenta 16 mobilnych radarów Bystra, dwa wozy dowodzenia na platformie Rosomaka, gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie, lornetki noktowizyjne i celowniki termalne. Zamówiony sprzęt ma trafić do dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej a także Wojsk Obrony Terytorialnej.

Polskie Ministerstwo Obrony zgłosiło zapotrzebowanie na amerykański sprzęt wojskowy po pojawieniu się w Warszawie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Dziennik „Rzeczpospolita” podał we wtorek, że Amerykanie są gotowi na zwiększenie liczebności swoich oddziałów w Polsce do 5,5 tys. żołnierzy. W poniedziałek Pence podpisał wraz z premierem Mateuszem Morawieckim deklarację zakładającą wspólne ustalenia w sprawie budowy w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G, które mogą eliminować z tego rodzaju inwestycji oferentów z Chin. Pence ujawnił też, że polski rząd wycofał się z prac nad podatkiem od przychodów potentatów branży usług cyfrowych, wśród których dominują amerykańskie korporacje, a które obecnie skutecznie unikają płacenia podatków.

wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz