Przedsiębiorstwo budujące gazociąg Nord Stream 2 przyznało w poniedziałek, że inwestycja nie zostanie zakończona w terminie. – podała Polska Agencja Prasowa.

Spółka Nord Stream 2 podała w komunikacie, że prace nad drugą nitką gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku opóźnią się. Budowa ma zostać ukończona “w najbliższych miesiącach”, ale dokładnej daty nie podano, ponieważ jest ona zależna od warunków pogodowych.

Obecnie położonych jest 2100 km gazociągu; do ułożenia zostało 300 km. Jak informowaliśmy, ukończenie inwestycji wstrzymywał brak zgody Danii na położenie rur w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dania zgodziła się na to pod koniec października br. W czerwcu br. Gazprom – właściciel Nord Stream 2 – zagroził Duńczykom, że będą musieli pokryć koszty „możliwych opóźnień”.

Początkowo planowano, że Nord Stream 2 zostanie oddany do użytku pod koniec bieżącego roku. Już w listopadzie br. wicepremier Rosji Dmitrij Kozak przyznawał, że Nord Stream 2 nie zostanie ukończony w terminie. Kozak oceniał, że gazociąg zacznie działać w połowie 2020 roku.

Jak podawaliśmy, projekt nowego budżetu Pentagonu przewiduje nałożenie sankcji na Rosję m.in. za budowę gazociągu Nord Stream 2. Dziennik “Bild” podał informacje, z których wynika, iż jeśli dojdzie do nałożenia sankcji przed końcem bieżącego roku, budowa gazociągu opóźni się nawet o 5 lat z powodu wycofania się z inwestycji specjalistycznych firm ze Szwajcarii i Włoch.

CZYTAJ TAKŻE: Dania: zaskarżono pozytywną decyzję ws. Nord Stream 2

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply