Zdaniem ukraińskiego ministra gospodarki i rozwoju Tymofija Myłowanowa płace na Ukrainie powinny się zrównać z pensjami w Polsce za 7-10 lat, ponieważ „dynamika wzrostu realnego średniego wynagrodzenia na Ukrainie kilkukrotnie przekracza polską dynamikę”.

„Ilu lat potrzeba, aby wynagrodzenia na Ukrainie nadrobiły zaległości względem Polski? Odpowiedź brzmi: według niektórych założeń 7-10 lat” – napisał na swoim Facebooku minister.

Według statystyk przytaczanych przez Myłowanowa tempo wzrostu płac realnych przekroczyło polską dynamikę w 2017 i 2018 r. „Tempo wzrostu średniej płacy realnej w 2018 r.: na Ukrainie 29,2 proc., w Polsce – 8,1 proc. W porównaniu do 2017 r.: na Ukrainie – 35,5 proc., w Polsce – 4,5 proc.” – pisze.

Przeczytaj także: Ukraiński premier obiecał wzrost PKB o 40 proc. w ciągu 5 lat

Zdaniem ukraińskiego ministra zaległości zostaną nadrobione przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 20 proc. „Da się to zrobić. Dzisiaj wynagrodzenie w Polsce jest ok. 3,5 razy większe. Jeśli będziemy nadrabiać zaległości w tempie ok. 20 proc. rocznie, to wciągu 7 lat podniesiemy nasze wynagrodzenia w stosunku do wynagrodzeń w Polsce o 3,58 razy. Oznacza to, że poziom zostanie wyrównany” – czytamy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje portal unian.info, do listopada średnia pensja Ukraińców za rok 2019 r. wzrosła o 16,4 proc. do 10 727 hrywien (ok. 1700 zł) w porównaniu z poprzednik rokiem. Ukraińskie ministerstwo rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa zaprezentowało prognozy, według których średni wzrost płac w 2020 r. wyniesie 17% (12 497 hrywien) i o 50% w 2022 r. (16 047 hrywien) w porównaniu do 2019 r. (10 687 hrywien).

Przeczytaj także: Ukraiński wiceminister zarzucił Polsce „gospodarcze ludobójstwo”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / unian.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Ender :

    Bardzo wątpię w taką możliwość, pomijając możliwości Ukrainy jako kraju, głównym problemem są niewyedukowani matematycznie ministrowie gospodarki Ukrainy. Przy założeniu że pensje Ukraińców będą rosły w tempie 20% rocznie to za 10 lat będą w stanie osiągnąć wysokość polskich pensji OBECNIE to jest przy założeniu że pensje w Polsce nie będą rosły. Jeżeli jednak założymy równie naiwnie jak minister Ukr. z niskim ilorazem IQ że pensje w Polsce będą rosły w tempie 5% to czas w którym Ukraińcy mogliby wyrównać swoje pensje z polskimi wydłuży się już do z grubsza 13 lat.