Głównym celem nowego ukraińskiego rządu będzie doprowadzenie do wzrostu gospodarczego na poziomie 40 proc. w ciągu 5 najbliższych lat. – zapowiedział w poniedziałek nowy ukraiński premier Ołeksij Honczaruk.

Obietnica Honczaruka padła podczas spotkania z prezydentem Zełenskim, kierownictwem parlamentu i członkami rządu. Jak powiedział, głównym celem na najbliższe 5 lat jest wzrost gospodarczy. „Postawiliśmy sobie za cel wzrost ukraińskiej gospodarki o co najmniej 40% w ciągu najbliższych pięciu lat. To bardzo ambitne, ale realistyczne zadanie. Mamy do tego poważny zespół w ministerstwie gospodarki, który już zaczął nad tym pracować” – deklarował Honczaruk.

Ukraiński premier dodawał, że według tych szacunków na Ukrainie powstanie milion nowych miejsc pracy.

Wśród celów krótkoterminowych rządu Honczaruk wymienił przygotowanie do wizyty misji MFW, rozmowy odnośnie tranzytu gazu, przygotowanie projektu budżetu na przyszły rok, przygotowanie reformy zarządzania państwowymi aktywami i „wielkiej prywatyzacji”, uruchomienie instrumentów stymulowania energoefektywności oraz walkę z siłowymi przejęciami przedsiębiorstw (tzw. rejderstwem).

Po pierwszym, zamkniętym dla dziennikarzy posiedzeniu nowego gabinetu, Honczaruk wyjaśnił, w jaki sposób da się osiągnąć 40-procentowy wzrost gospodarczy w tak krótkim czasie. „To nie jest liczba wzięta z sufitu. W następnym roku oczekujemy wzrostu 5 proc., w następnych – po 7 proc. Dzięki czemu? Dzięki zagranicznym inwestycjom, liberalizacji gospodarki…” – mówił szef ukraińskiego rządu.

Honczaruk wyjaśnił też, dlaczego posiedzenia jego gabinetu będą zamknięte dla prasy. Według niego rząd kończy z „pokazówką”. Zamiast pokazywać, „jak ciężko pracuje”, rząd ma teraz „pokazywać rezultaty”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że nowy premier Ukrainy rozpoczął urzędowanie w ostatni czwartek. Zaledwie 35-letni Honczaruk jest z wykształcenia prawnikiem, który wcześniej pracował jako partner w jednej z kancelarii prawnych. Po zdobyciu władzy przez Wołodymyra Zełenskiego został wiceszefem jego kancelarii i głównym doradcą ds. gospodarczych. Tuż przed wyborem na stanowisko premiera obiecał, że w jego rządzie „złodziejstwa nie będzie”.

Kresy.pl / Radio Swoboda / Unian




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Jest to realne tylko w wypadku totalnego „uwalenia” oligarchów ,a to może być
    po prostu bardzo niebezpieczne. Taka „wojna domowa” dała by szansę Moskwie na podział Ukrainy. Zbyt wielu ludzi najpierw widzi pieniądze ,ale nie ma alternatywy dla takiego posunięcia,jeśli chcą być niepodlegli.
    Ciekawe czy oligarchowie znajdą nowego Sirko ,jelenia do czarnej roboty.