Rada Najwyższa Ukrainy – ukraiński parlament – wybrała w czwartek na premiera Ukrainy Ołeksija Honczaruka dotychczasowego zastępcę administracji prezydenta. – informuje Ukraińska Prawda.

Jak pisaliśmy, dzisiaj w Kijowie uroczyście zaprzysiężono skład nowego ukraińskiego parlamentu, w którym dominuje partia Sługa Narodu, powiązana z prezydentem Zełenskim. Na tej samej sesji parlamentu doszło do wyboru nowego szefa rządu, którym został zaledwie 35-letni Ołeksij Honczaruk.  Za jego wyborem zagłosowało 290 deputowanych, głównie ze Sługi Narodu. Przeciw jego kandydaturze zagłosowali parlamentarzyści Europejskiej Solidarności – partii byłego prezydenta Poroszenki. Deputowani innych partii opozycyjnych – Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, Batkiwszczyny oraz Hołosu – wstrzymali się od głosu lub w ogóle nie głosowali.

Tuż przed głosowaniem Honczaruk wystąpił w Radzie Najwyższej z przemówieniem, w którym zdefiniował najważniejsze wyzwania stojące przed nowym rządem. Wskazał na znaczne koszty obsługi długu publicznego mówiąc, że w przyszłym roku jedna trzecia wpływów do budżetu będzie przeznaczana na spłatę zadłużenia. Kolejnymi problemami wskazanymi przez Honczaruka były wojna w Donbasie i korupcja. „Należy z tym skończyć i my to zrobimy. W nowym rządzie złodziejstwa nie będzie” – obiecywał przyszły premier Ukrainy.

Jako główne zadanie rządu Honczaruk wskazał podniesienie tempa wzrostu gospodarczego do co najmniej 5-7 proc. rocznie. Miałoby temu służyć obniżenie stóp procentowych. Według niego rząd nie powinien wtrącać się w działalność banku centralnego, natomiast powinien pozostawać w dialogu z jego kierownictwem. Służby podatkowe powinny zostać oczyszczone z korupcji tak, by „biznes czuł się dobrze”. Głównym wskaźnikiem atrakcyjności biznesowej Ukrainy powinny według niego stać się tańsze zasoby.

Innym problemem Ukrainy wskazanym przez Honczaruka był przemyt, który „należy zatrzymać”. Nowy premier powiedział, że „wie, jak to zrobić”, wskazał przy tym na konieczność współdziałania pomiędzy poszczególnymi służbami państwowymi. Honczaruk wspomniał także, że „nie można zapominać o ludziach żyjących poniżej granicy ubóstwa”. Jak stwierdził, „nie da się wyżyć” za obowiązujące na Ukrainie minimum socjalne.

Honczaruk wskazał, że podstawą zmian powinna być współpraca międzynarodowa, w tym z MFW. Nowy premier wspomniał, że wkrótce do Kijowa przyjedzie misja MFW, by rozmawiać o nowym trzyletnim programie współpracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje Ukraińska Prawda, Honczaruk jest z wykształcenia prawnikiem, który wcześniej pracował jako partner w jednej z kancelarii prawnych. Po zdobyciu władzy przez Wołodymyra Zełenskiego został wiceszefem jego kancelarii i głównym doradcą ds. gospodarczych. W 2014 roku bez powodzenia kandydował do ukraińskiego parlamentu z listy partii Siła Ludzi, która zdobyła 0,1 proc. głosów. W przeszłości był też doradcą ministra ekologii Ihora Szewczenki i wicepremiera Stepana Kubiwa.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz