Rada Najwyższa Ukrainy (ukraiński jednoizbowy parlament) przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy o statusie obywateli RP na Ukrainie. Ustawę muszą jeszcze podpisać szef parlamentu i prezydent.

Jak podano na stronie internetowej Rady Najwyższej Ukrainy, przyjęła ona w czwartek w drugim czytaniu projekt ustawy „O ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających na terytorium Ukrainy”.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 283 deputowanych spośród 333. Nikt nie wstrzymał się od głosu ani nie głosował przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału 50 deputowanych.

Do wejścia ustawy w życie potrzebne jest podpisanie jej przez przewodniczącego parlamentu oraz prezydenta Ukrainy. Wydaje się to formalnością, ponieważ projekt został skierowany do parlamentu jako pilny właśnie przez Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podawaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł projekt do Rady Najwyższej 11 lipca br. 19 lipca projekt przeszedł pierwsze czytanie.

Projekt przewiduje w szczególności przyznanie obywatelom RP i członkom ich rodzin możliwości legalnego pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Polacy otrzymają również prawo do pracy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie, prowadzenia działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, opieki medycznej na terenie Ukrainy oraz prawo do niektórych świadczeń socjalnych.

Ustawa ma być rewanżem Ukrainy za polską ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną w tym kraju. Nie brak głosów, że jest to gest głównie symboliczny, ponieważ z praw gwarantowanych przez ustawę skorzysta stosunkowo nieliczna grupa obywateli RP przebywających na Ukrainie. Należy też podkreślić, że ustawa w ogóle nie dotyczy obywateli ukraińskich narodowości polskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceminister Spraw Zagranicznych: Polacy na Ukrainie są dyskryminowani

Kresy.pl / itd.rada.gov.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply