Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o gwarancjach dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie. Ustawa ma być odpowiedzią na polską ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Jak podano we wtorek na stronie internetowej Rady Najwyższej Ukrainy (ukraińskiego jednoizbowego parlamentu), ukraińscy parlamentarzyści przyjęli w pierwszym czytaniu projekt ustawy „O ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających na terytorium Ukrainy”.

Agencja Ukrinform podała, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka, że za przyjęciem projektu zagłosowało 321 deputowanych.

Dokument musi jeszcze przejść drugie czytanie i ostateczne głosowanie nad jego przyjęciem.

Jak podawaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł projekt do Rady Najwyższej 11 lipca br.

Projekt przewiduje w szczególności przyznanie obywatelom RP i członkom ich rodzin możliwości legalnego pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Polacy otrzymają również prawo do pracy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie, prowadzenia działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, opieki medycznej na terenie Ukrainy oraz prawo do niektórych świadczeń socjalnych.

Ustawa ma być rewanżem Ukrainy za polską ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną w tym kraju. Nie brak głosów, że jest to gest głównie symboliczny, ponieważ z praw gwarantowanych przez ustawę skorzysta stosunkowo nieliczna grupa obywateli RP przebywających na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Prokurator generalna Ukrainy straciła stanowisko

Kresy.pl / rada.gov.ua / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply