2 maja obchodzony jest w Polsce jaki Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poza granicami III Rzeczpospolitej mieszkać około 20 milionów Polaków.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez władze III RP w 2002 r., co miało być elementam uświadamiania jej obywatelom istnienia i potrzeb sporej części narodu nie mieszkającej na terytorium państwa. Polonia to potomkowie kolejnych fal emigracji Polaków wyjeżdżających z ojczyzny z powodów politycznych lub ekonomicznych. Jednak jest to również święto Polaków, którzy pozostali na Kresach Wschodnich, przestali być obywatelami Polski na skutek wymuszonej zmiany jej granic.

Według oficjalnych danych najwięcej rdzennych Polaków, zamieszkujących na swoich ziemiach z dziada pradziada mieszka obecnie na Białorusi. Spis powszechny zorganizowany przez władze tego państwa w 2019 r. wykazał, że jest ich 287 tys. Wielu ekspertów uważa jednak, że w ramach systemu politycznego Białorusi liczba ta może być znacząco zaniżona. W jednym z rejonów Białorusi – werenowskim Polacy stanowią większość 76 proc. ludności.

Na Litwie, gdzie Wileńszczyzna także wschodził w skład II Rzeczposolitej, zamieszkuje 183 tys. Polaków. Społeczność ta odznacza się nadal dobrą znajomością języka polskiego oraz używaniem go w skupiskach ich zwartego zamieszkania. W samym Wilnie Polacy nadal stanowią 15 proc. ludności. W jego okolicach 46 proc. Natomiast w rejonie solecznickim 76 proc. Polaków stanowi większość i właśnie ulice Solecznik zostały we wtorek udekorowane polskimi flagami powiewającymi obok litewskich.

Czytaj także: Polacy trwają na Litwie, choć jest ich nieco mniej – wyniki spisu ludności

Inną społecznością kresowych rodaków są Polacy na Ukrainie. Jednak spis ludności prowadzony był w tym państwie aż 21 lat temu. Wówczas wykazał on 147 tys. osób deklarujących się jako Polacy. Inaczej niż na Białorusi i Litwie są oni jednak znacznie rozproszeni.

Na Kresach nie II ale I Rzeczpospolitej zamieszkują natomiast Polacy na Łotwie. Zgodnie z wynikami spisu z 2011 r. jest ich 44 tys. Stanowią 15 proc. mieszkańcow miasta Dyneburg, ale zamieszkują też w stolicy tego kraju Rydze.

Właśnie na Litwie Dzień Polonii i Polaków za Granicą będzie obchodzony najbardziej hucznie. O godz. 19 w centrum Wilna, na wielkiej scenie ustawionej przed starym ratuszem odbędzie się koncert “Polska w sercu”. W jego trakcie dla widzów zaśpiewają: Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary, Blue Cafe, Kamil Bednarek, De Mono, FEEL, Pectus, Golec uOrkiestra, Łukasz Drapała, Ewelina Gancewska, Doda, jak zapowiada organizująca wydarzenie, z pomocą instytucji publicznych RP, telewizja TVP Wilno.

wilno.tvp.pl/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply