Sprzęt dla szpitala w Dobromilu

Stowarzyszenie linia102.pl, prowadzące akcję „Zapalmy znicze na mogiłach w Niżankowicach” podaje, że poza zniczami do Niżankowic pojedzie też sprzęt dla szpitala rejonowego w Dobromilu.

Przemyskie Stowarzyszenie Linia102.pl jak co roku od kilku lat prowadzi akcję „Zapalmy znicze na mogiłach w Niżankowicach” na Ukrainie, niedaleko granicy, w celu upamiętnienia braci kolejarzy, Polaków i ich rodzin, spoczywających na obczyźnie. Zostaną one zawiezione tam należącymi do stowarzyszenia drezynkami, przez nieczynne przejście kolejowe Malhowice – Niżankowice 25 października br. Znicze zbierane są w siedzibie organizacji przy ul. Mickiewicza 27 w Przemyślu, ale zainteresowani mogą też wpłacać pieniądze na ich zakup na konto.

Stowarzyszenie Linia102.pl informuje jednak, na Ukrainę trafią nie tylko znicze. Wraz z nimi pojedzie też sprzęt dla szpitala rejonowego w Dobromilu, przy granicy z Polską, w rejonie starosamborskim. Mieści się tam m.in. lokalny oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Według danych z ukraińskiego spisu powszechnego z 2001 roku, rejon starosamborski zamieszkiwało ok. 1000 Polaków, stanowiących 1,22 proc. ludności.

Sprzęt pochodzi ze szpitala w Przemyślu, w ramach modernizacji został zastąpiony przez nowy. Są to zarówno łóżka szpitalne i materace do nich, leżanki ambulatoryjne (po 5 sztuk), oszklone szafki ambulatoryjne, metalowe puszki z opatrunkami (po 3 sztuki), 5 szafek oraz defibrylator. Organizatorzy zapewniają, że podarowany sprzęt jest w bardzo dobrym stanie, a dzięki temu gestowi pomocy posłuży teraz ludziom w potrzebie na Ukrainie, mieszkańcom Dobromila i okolic. Cały sprzęt zostanie dostarczony do Niżankowic, skąd jego dalszy transport zostanie zorganizowany przez szpital w Dobromilu.

Jak mówi Wacław Majka, wiceprezes stowarzyszenia linia102.pl: „to nasz kolejny krok, by dalej iść z pomocą trasą linii 102 przez Niżankowice do Dobromila”.

102 to numer linii kolejowej biegnącej z Przemyśla do Malchowic, a dalej przez Ukrainę z powrotem do Polski, przez Krościenko i Ustrzyki Dolne do Zagórza. Do 1994 roku kursowały nią pociągi Przemyśl – Zagórz i „Solina” Warszawa Wschodnia – Zagórz. Pociągi te nie zatrzymywały się na terenie ZSRR, a później Ukrainy i nie przechodziły odprawy celno-paszportowej. Obecnie linia102.pl współpracując z ukraińskim stowarzyszeniem linia102.ua dąży do przywrócenia ruchu kolejowego tą trasą, widząc w tym z jednej strony atrakcję turystyczną, a z drugiej szansę na rozwój polsko-ukraińskiej współpracy przygranicznej.

Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo akcję „Zapalmy znicze na mogiłach w Niżankowicach”, mogą dokonać wpłat darowizn na konto: BPS O/Przemyśl 98 1930 1318 2740 0727 1263 0001

Witold Homan

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz