Czechy i Słowacja zamykają granice

Władze Czech i Słowacji wprowadzają restrykcje mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dotyczą one m.in. znacznego ograniczenia ruchu transgranicznego.

W czwartek po pięciogodzinnym posiedzeniu rządu, premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš ogłosił stan stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa. Wprowadzono w związku z tym szereg działań, dotyczących m.in. ruchu transgranicznego.

Od północy z piątku na sobotę Czechy zamykają swoje granice z Austrią i Niemcami, a przekraczanie granic kraju możliwe będzie wyłącznie poprzez 11 przejść granicznych. Obcokrajowcy z krajów wysokiego ryzyka mają całkowity zakaz wjazdu, a Czechom nie wolno będzie do tego rodzaju państw wyjeżdżać. Obcokrajowcy nie będą mogli wjechać do Czech od strony Niemiec czy Austrii, a czeskie MSW do odwołania wstrzymuje wydawanie wszelkich wiz.

Obywatele Czech, którzy obecnie przebywają za granicą, będą mogli wrócić do kraju, przy czym ci, którzy przyjadą z krajów wysokiego ryzyka zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie. Wjeżdżać będą mogły też osoby z zagranicy, mające zezwolenia na pracę.

Ograniczenia dotyczą obywateli dwunastu krajów europejskich: Austrii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii i Francji.

Ponadto, do godziny 20:00 puby i restauracje na terytorium Czech mają być zamykane. Zamknięte zostają wszystkie sale gimnastyczne, sale sportowe, baseny, kluby, galerie czy biblioteki, a także punkty gastronomiczne w galeriach handlowych. Zabronione zostają zgromadzenia publiczne powyżej 30 osób.

Podobne decyzje podjęły w czwartek również władze Słowacji. Granice kraju będą mogli przekraczać wyłącznie cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wszystkie osoby powracające z zagranicy zostaną objęte obowiązkową kwarantanną.

Słowacki premier Peter Pellegrini i minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova poinformowali, że w ramach prewencji zamknięte zostaną szkoły, ośrodki narciarskie i kąpieliska. Wstrzymana zostanie międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego.

Ponadto, w najbliższy weekend nieczynne będą galerie handlowe, poza znajdującymi się w nich sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami, a urzędy będą otwarte dla interesantów tylko przez trzy godziny dziennie. Nowe restrykcje zaczną obowiązywać od piątku, na razie przez 14 dni.

Jak pisaliśmy, Słowacja już wcześniej, jako kolejne po Węgrach państwo, wprowadziło w środę stan wyjątkowy by zapobiegać szerzeniu się koronawirusa.

W czwartek przed północą zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował, że od piątku rano wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty na granicy polsko-czeskiej.

Przeczytaj: W Polsce zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem

Czytaj także: Ukraina zamyka przejścia graniczne z Polską, Serbia – z Węgrami

Radio.cz / rmf24.pl / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply