W sondażu przeprowadzonym w Niemczech przez jedną z fundacji podobne proporcje respondentów jako ważniejszego partnera wybrały Chiny i USA.

O badaniu opinii społecznej przeprowadzonym na zlecenie Hamburskiej Fundacji Körber napisał portal szwajcarskiego dziennika „Neue Zurcher Zeitung”. W sondażu 37 proc. zapytanych Niemców uznało, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są dla RFN ważniejsze niż relacje z Chińską Republiką Ludową. Jednak porównywalna proporcja respondentów – 36 proc. uznała, że to relacje z Chinami są ważniejsze. Co ważne gazeta twierdzi, że wśród młodzieży wyraźną większość stanowili ci, którzy wyżej postawili relacje z ChRL.

Proporcja Niemców, którzy najwyższy priorytet przykładając do relacji z USA spadła gwałtownie w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy. Jeszcze w poprzednim badaniu przeprowadzonym przez Fundację Körber we wrześniu zeszłego roku zwolenników pierwszorzędnego charakteru relacji z Waszyngtonem było wśród Niemców 50 proc. Tylko 24 proc. respondentów uznało wtedy relacje z Chinami za ważniejsze.

W oczach Niemców pandemia nowego koronawirusa zaszkodziła bardziej wizerunkowi USA niż Chin. 73 proc. respondentów uznało, że wizerunek Ameryki pogorszył się w czasie zmagań z zarazą, podczas gdy to samo o ChRL powiedziało tylko 36 proc. pytanych.

Ciekawe są również inne odpowiedzi zawarte badaniu Fundacji. Choć większość Niemców opowiedziała się za tym by ich państwo zaangażowało się w walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię SARS COVID-19 bardziej niż kraje biedniejsze to jednak gdy przyszło do konkretów respondenci byli już bardziej sceptyczni. Około 60 proc. badanych odrzuciło możliwość emisji wspólnych unijnych obligacji by uzyskać środki finansowe na wsparcie gospodarek państw najbardziej dotkniętych przez pandemię. Koncepcja uwspólnotowienia długu jest już omawiana przez władze Francji i Niemiec.

38 proc. pytanych Niemców oceniło, że wizerunek Unii Europejskiej w ich oczach pogorszył się, a 33 proc. ocenia UE w trackie pandemii bardziej pozytywnie. Wzmaga się również sceptycyzm Niemców wobec globalizacji. 85 proc. respondentów uznało, że ​​produkcja podstawowych towarów powinna zostać przeniesiona z powrotem do Niemiec. Jednocześnie 80 proc. wskazywało na konieczność otwarcia granic.

nzz.ch/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz