Merkel rozmawiała z Putinem o Ukrainie

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel zadzwoniła do Władimira Putina by omówić z nim sytuację na Ukrainie. Miała się opowiedzieć za przyznaniem specjalnego statusu terenom kontrolowanym przez separatystów.

O rozmowie dwojga przywódców napisał w poniedziałek portal rządowej „Rossiskiej Gaziety”. W artykule zaznaczono, że rozmowa nastąpiła z inicjatywy strony niemieckiej. „Władimir Putin i Angela Merkel omówili kwestie uregulowania sytuacji na Ukrainie, szczególnie z uwzględnieniem „formuły Steinmeiera” podpisanej w Grupie Kontaktowej przez przedstawicieli Kijowa, Doniecka i Ługańska, a także wycofania sił zbrojnych i sprzętu na „pilotażowych” odcinkach w rejonach miejscowości Stanica Ługańska i Zołotoje i rozpoczęcia tego procesu koło wsi Pietrwoskoje” – portal cytuje komunikat służby prasowej Kremla.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według tego oświadczenia przywódcy Niemiec i Rosji mieli podkreślić wagę przestrzegania porozumień mińskich czyli porozumień podpisanych w 2014 i 2015 r., które określają główne zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie, który rosyjska gazeta nazywa „wewnątrzukraińskim”. „Podkreślona została konieczność umocowania szczególnego statusu Donbasu w ustawodawstwie Ukrainy” – pisze portal „Rossijkiej Gaziety”.

Według cytowanego komunikatu Merkel i Putin potwierdzili gotowość do podjęcia się przygotowań do spotkania w formacie normandzkim, który obejmuje przywódców Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy i jest głównym międzynarodowym formatem negocjowania rozwiązania konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W czasie rozmowy telefonicznej miał zostać także poruszony temat tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Ze spraw międzynarodowych Putin i Merkel opowiedzieli się za natychmiastowym przerwaniem walk w Libii a także omawiali sposoby realizowania działań w sferze humanitarnej w Syrii, w tym związanych z powrotem uchodźców, którzy opuścili ten kraj w czasie wojny.

rg.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz