Pracownia badań społecznych Rejting przeprowadziła na Ukrainie sondaż na temat przywódców innych państw. Po raz kolejny okazało się, że jej mieszkańcy najbardziej pozytywnie oceniają Aleksandra Łukaszenkę.

W badaniu pracowni Rejting, prezydent Białorusi zyskał najwięcej pozytywnych ocen u ukraińskich respondentów. Pozytywnie oceniło go 66 proc. pytanych Ukraińców, a negatywnie tylko 15 proc. 16 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie, zaś 2 proc. nie znało osoby Łukaszenki. Na drugim miejscu pod względem popularności wśród Ukraińców znalazła się kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Pozytywnie oceniło ją 60 proc. badanych, negatywnie 17 proc., 18 proc. nie potrafiło odpowiedzieć, a 4 proc. nie znało takiej polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzecie miejsce pod względem popularności wśród mieszkańców Ukrainy zajął prezydent Polski, Andrzej Duda. Pozytywnie oceniło go 47 proc. uczestników sondażu. Negatywnie tylko 9 proc. Nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie 27 proc. respondentów, zaś aż 18 proc. nie znało osoby prezydenta Polski. Duda prześcignął prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, którego pozytywnie oceniło 49 proc. respondentów, negatywnie 17 proc., nie potrafiło ocenić 29 proc. a nie znało takiego polityka 15 proc.

Prezydent USA pod względem popularności wśród Ukraińców znalazł się dopiero na siódmym miejscu, za premierem Kanady, Justinem Trudeau i premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem. Pozytywne zdanie wyraziło na temat przywódcy Stanów Zjednoczonych 30 proc. respondentów. Wyraźnie więcej, bo 46 proc. miało na temat Trumpa negatywny pogląd. 25 proc. nie potrafiło go ocenić, a 3 proc. nie znało takiej postaci.

Najgorzej wśród dziewięciu przedstawionych w czasie sondażu przywódców oceniony został prezydent Rosji, Władimir Putin. Zebrał pozytywne oceny tylko u 17 proc. pytanych Ukraińców. Negatywny stosunek miało do niego 71 proc. z nich. 12 proc. nie potrafiło wyrazić oceny tego polityka, a 2 proc. nie znało go.

Ciekawe było również zróżnicowanie ocen odnośnie Putina w zależności od regionu Ukrainy. O ile w przypadku pozostałych przywódców nie było ono bardzo duże, to było zauważalne w przypadku Łukaszenki i jaskrawe jeśli chodzi o prezydenta Rosji. Na wschodzie Ukrainy pozytywnie oceniło go aż 38 proc. respondentów. W regionach południowych było to 25 proc. Jednak w centrum Ukrainy o Putinie pozytywną opinię miało już tylko 8 proc. pytanych, a w regionach zachodnich 3 proc.

Czytaj także: Łukaszenko zainteresowany rozszerzeniem relacji z Polską

news.liga.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz