Szefowie MSW Brandenburgii i Saksonii chcą wprowadzenia stacjonarnych kontroli na granicy z Polską i Czechami. Chodzi o powstrzymanie nieuprawnionych wjazdów migrantów.

Michael Stuebgen i Armin Schuster skierowali list do federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, odnosząc się do już istniejących kontroli granicznych w Bawarii, które – ich zdaniem – są skuteczne – podała w niedzielę agencja DPA, na którą powołuje się portal Euractiv.

“W kontekście podobnej sytuacji migracyjnej na granicach Brandenburgii z Polską oraz Saksonii z Polską i Republiką Czeską wspólnie zwróciliśmy się do minister spraw wewnętrznych z prośbą o tymczasowe przywrócenie stacjonarnych kontroli na granicach wewnętrznych” – oświadczył w komunikacie minister spraw wewnętrznych Saksonii Schuster.

“Jeśli chcemy zachować swobodę przemieszczania się w strefie Schengen, musimy zapobiec utracie kontroli na granicy federalnej. Oczekujemy zatem, że rząd federalny niezwłocznie wprowadzi stacjonarne kontrole na granicach wewnętrznych i zintensyfikuje działania związane z ochroną granic”- wskazał z kolei szef MSW Brandenburgii Stuebgen.

Agencja DPA przypomina, że Niemcy prowadzą kontrole na granicy z Austrią w Bawarii od jesieni 2015 roku. Ma to związek z faktem, iż dziesiątki tysięcy migrantów przedostały się z Grecji do Europy Zachodniej szlakiem bałkańskim.

Na środę został zaplanowany w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie szczyt przedstawicieli niemieckich krajów związkowych z kanclerzem Olafem Scholzem. Rozmowy będą dotyczyły dalszego finansowania kosztów związanych z imigrantami i uchodźcami.

Także niemieckie partie CDU/CSU domagają się przywrócenia stałych kontroli na niemieckich granicach. Ma to związek z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów.

Zobacz także: Nielegalna imigracja. Niemcy chcą zaostrzyć reguły azylowe

Przeczytaj: Niemcy: Większość postępowań prokuratury generalnej w zakresie bezpieczeństwa dotyczy islamizmu

Przypomnimy, że w 2022 roku państwa unijne, głównie Niemcy, Norwegia i Francja, przekazały do Polski ponad 500 cudzoziemców, którzy wyjechali na Zachód po złożeniu u nas wniosku o azyl. Do połowy br. będzie to jeszcze 2,5 tys. osób. Łącznie, państwa członkowskie UE chciały przekazać do Polski prawie 6,5 tys. migrantów.

Zobacz także: Niemcy odesłali kolejnych imigrantów do Polski

Przeczytaj: Kraje UE masowo odsyłają nielegalnych imigrantów do Polski

euractiv.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply