Brytyjski Sąd Najwyższy unieważnił zawieszenie parlamentu

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa uznał decyzję o zawieszeniu parlamentu przez królową na wniosek premiera Borisa Johnsona za niebyłą. – informuje Polska Agencja Prasowa.

Werdykt Sądu Najwyższego zapadł jednomyślnie we wtorek. Sprawa trafiła do SN, ponieważ wcześniejsze werdykty sądów niższych instancji były ze sobą sprzeczne. Na początku września Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie orzekł po myśli premiera uznając sprawę za polityczną, a więc pozostającą poza kompetencją sądu. Jednak kilka dni później szkocki sąd apelacyjny (Court of Session) unieważnił decyzję o zawieszeniu parlamentu (prorogacji) uznając ją za sprzeczną ze szkockim prawem. Korzystne dla Johnsona orzeczenie wydał jeszcze Wysoki Trybunał (High Court) w Belfaście.

Sąd Najwyższy uznał, że decyzja o prorogacji podlega jurysdykcji sądu. Jednocześnie orzekł, że zawieszenie parlamentu aż na 5 tygodni nie ma uzasadnienia i że Johnson wprowadził królową w błąd. Prorogacja została uznana za niebyłą, co znaczy, że sesja parlamentu wciąż trwa.

Zadowolenia z werdyktu sądu nie ukrywała opozycyjna Partia Pracy, której liderzy wezwali Johnsona do złożenia dymisji.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. królowa Elżbieta II przychyliła się do propozycji premiera Borisa Johnsona, by wygłoszenie przez nią mowy tronowej inaugurującej nową sesję parlamentu odbyło się dopiero 14. października br. Oznaczało to zawieszenie prac parlamentu na ponad miesiąc. Zdaniem krytyków posunięcia premiera Johnsonowi chodziło o pozostawienie przeciwnikom Brexitu jak najmniej czasu na zablokowanie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Sprawa przyniosła jednak efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ jeszcze przed zawieszeniem parlamentu rząd stracił większość w Izbie Gmin, a ta zablokowała możliwość tzw. twardego Brexitu.

Kresy.pl / PAP / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply