Główny orędownik Brexitu Nigel Farage uważa, że wynik wczorajszego głosowania w Izbie Gmin nad umową wynegocjowaną przez premier Theresę May ws. wyjścia z UE oznacza, że Wielka Brytania zmierza do powtórnego referendum w sprawie Brexitu.

Farage, który w 2016 roku z sukcesem prowadził kampanię referendalną na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wyraził swoje obawy w środę w wypowiedzi dla telewizji Sky News.

“Myślę i obawiam się, że jesteśmy na ścieżce do opóźnienia [Brexitu] i prawdopodobnie drugiego głosowania” – powiedział Farage, który obecnie jest eurodeputowanym i przywódcą Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

Przypomnijmy, że we wtorek wieczorem w brytyjskiej Izbie Gmin odbyło się głosowanie ws. projektu umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który zaproponowała premier Theresa May. Za umową zagłosowało zaledwie 202 posłów, a aż 432 było przeciw. May ma teraz trzy dni obrad Izby Gmin na zaprezentowanie planu dotyczącego dalszych działań. Możliwe scenariusze zakładają m.in. powtórzenie głosowania w brytyjskim parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów, czy tzw. twardy Brexit, czyli wyjście z Unii bez umowy.

Do podjęcia decyzji w sprawie Brexitu ponaglali wczoraj Theresę May czołowi europejscy urzędnicy. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że żałuje wyniku głosowania w brytyjskim parlamencie i wezwał rząd w Londynie do „wyjaśnienia swoich intencji w odniesieniu do swoich kolejnych kroków najszybciej, jak to możliwe”. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał na Twitterze, że czas na podejmowanie decyzji “kończy się” i wezwał Wielką Brytanię do niezwłocznego przedstawienia swoich zamiarów. W środę szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas uznał, że obecnie ruch należy do Wielkiej Brytanii, która musi określić, “czego chce”. Szanse na dodatkowe negocjacje w sprawie umowy uznał za niewielkie. Przesunięcie terminu Brexitu uznał za trudne, także w obliczu zbliżających się wyborów do Europarlamentu. Z kolei minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier powiedział, że tzw. twardy Brexit wywoła “chaos”, w wyniku którego “przegrają wszyscy w Europie”.

Kresy.pl / Reuters / PAP / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply