Stany Zjednoczone utrzymują pozycję światowego lidera w eksporcie broni. Państwo to, podobnie jak Francja, “dramatycznie” zwiększa sprzedaż broni za granicę – pisze w opublikowanym w poniedziałek raporcie szwedzki instytut SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute).

Według SIPRI eksport broni przez USA wzrósł pomiędzy okresami 2010-2014 a 2015-2019 o 23 proc. osiągając 36-procentowy udział w światowym rynku broni. Amerykanie wysyłają uzbrojenie do 96 krajów, z czego połowę na Bliski Wschód. Jedną czwartą broni z USA odbiera Arabia Saudyjska. Rośnie m.in. popyt na amerykańskie samoloty.

W piątce największych eksporterów broni znalazła się też  Francja. Państwo to w ostatnich 5 latach wysłało za granicę o 72 proc. więcej broni i osiągnęło 7,9-procentowy udział w światowych rynkach. Najwięksi klienci Francji to Egipt, Katar i Indie.

Oprócz USA i Francji w pierwszej piątce największych eksporterów znalazły się Rosja, Niemcy i Chiny. W ostatnich 5 latach udział Rosji w światowym rynku skurczył się o prawie jedną piątą i wynosi 21 proc. Przyczynił się do tego m.in. spadek zamówień z Indii. Niemcy posiadają 5,8 proc. światowego rynku a Chiny 5,5 proc.

W ostatnich 5 latach najwięcej broni (35 proc.) na światowym rynku kupowały kraje Bliskiego Wschodu. Ich import w tym czasie zwiększył się o 61 proc. W tym zestawieniu przoduje Arabia Saudyjska, która jest największym importerem broni na całym świecie (12-procentowy udział w światowych zakupach broni i 130-procentowy wzrost importu w ostatnich 5 latach). Pomimo wątpliwości dotyczących prowadzenia krwawej wojny w Jemenie oraz zabicia Dżamala Chaszukdżiego broń do Arabii Saudyjskiej płynie głównie z krajów zachodnich – 73 proc. z USA i 13 proc. z Wielkiej Brytanii.

Drugim największym importerem broni na świecie w ostatnich latach były Indie, następnie Egipt, Australia i Chiny.

W raporcie SIPRI Polska jest wymieniana tylko raz – na 40. miejscu wśród największych importerów broni z 0,5 proc. udziałem w światowych zakupach. Największymi dostawcami broni do Polski w latach 2015-2019 były USA (29 proc.), Niemcy (18 proc.) i Włochy (14 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Armia USA nie potrafi wykazać co stało się z bronią i sprzętem o wartości 715 mln dolarów

Kresy.pl / sipri.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply