Chińskie wojsko poinformowało, że w poniedziałek przeprowadziło więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu, w odpowiedzi odwiedzenie wyspy przez delegację Kongresu Stanów Zjednoczonych – przekazała w poniedziałek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Reuters, chińskie wojsko poinformowało, że w poniedziałek przeprowadziło więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu, w odpowiedzi odwiedzenie wyspy przez delegację Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Chińska jednostka wojskowa odpowiedzialna za obszar przylegający do Tajwanu, Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, poinformowała, że ​​w poniedziałek zorganizowała wielozadaniowe patrole gotowości bojowej i ćwiczenia bojowe na morzu i przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ćwiczenia były „surowym środkiem odstraszającym dla Stanów Zjednoczonych i Tajwanu, które nadal grają w polityczne sztuczki i podważają pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”, dodano.

Ministerstwo Obrony Chin stwierdziło w osobnym oświadczeniu, że podróż naruszyła suwerenność i integralność terytorialną Chin i „w pełni demaskuje prawdziwe oblicze Stanów Zjednoczonych jako niszczyciela pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

„Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nadal szkoli się i przygotowuje do wojny, zdecydowanie broni suwerenności narodowej i integralności terytorialnej oraz zdecydowanie zmiażdży każdą formę „niepodległości Tajwanu” i zagranicznej ingerencji”.

Ćwiczenia odbyły się w pobliżu tajwańskich wysp Penghu, które znajdują się w Cieśninie Tajwańskiej i są domem dla dużej bazy lotniczej.

Jak informowaliśmy, delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych przyleciała w niedzielę na Tajwan. Wizyta potrwa do poniedziałku. Kongresmeni spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz Tajwanu.

Tajwańskie MSZ podało, że członkowie delegacji spotkają się z prezydent Tsai Ing-wen, następnie wezmą udział w bankiecie wydawanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu. Spotkają się także z parlamentarzystami z tajwańskiego Yuanu Legislacyjnego.

Podano, że rozmowy będą dotyczyły relacji Tajwan-USA, bezpieczeństwa regionalnego, handlu i inwestycji, globalnych łańcuchów dostaw oraz klimatu.

„Kiedy Chiny wciąż dokonują eskalacji napięć w regionie, USA po raz kolejny wysyłają wysoką rangą delegację na Tajwan, dając wyraz silnego wsparcia i przyjaźni, która nie ugina się pod chińskimi groźbami” – napisano w komunikacie tajwańskiego MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek 2 sierpnia przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wylądowała wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi była najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun potępił wizytę jako „niebezpieczną i prowokacyjną”. Chińskie MSZ wezwało ambasadora USA Nicholasa Burnsa w celu przekazania mu „surowego” protestu przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Jednocześnie chińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości i rozpoczęła wokół Tajwanu manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Na samą Pelosi Chiny nałożyły sankcje.

Zobacz także: Pelosi nie żałuje wyjazdu na Tajwan, nazywa Xi Jinpinga „przestraszonym tyranem”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz