Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi broniła we wtorek swojej decyzji o wizycie na Tajwanie.

W pierwszym udzielonym wywiadzie po zeszłotygodniowej wizycie na Tajwanie, która wywołała furię w Pekinie, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi broniła pomysłu odwiedzenia wyspy. “Tak, było warto” – powiedziała Pelosi w telewizji NBC.

Odnosząc się do reakcji Chin na jej wizytę, Pelosi stwierdziła, że “Chińczycy robią to co zwykle”. Powtarzała, że “Chinom nie będzie wolno izolować Tajwanu”.

Według niej podróż na Tajwan odbywała się z “przytłaczającym poparciem” obu głównych amerykańskich partii politycznych. Pelosi dziwiła się, dlaczego jej podróż wywołała takie zamieszanie, podczas gdy kilka miesięcy wcześniej bez echa przeszła wizyta na Tajwanie grupy senatorów USA z obu partii.

Szefowa Izby Reprezentantów powiedziała, że ​​chiński prezydent Xi Jinping „ma swoją własną niepewność” i że nie pozwoli mu kontrolować terminarza członków Kongresu. W osobnym wywiadzie we wtorek w MSNBC Pelosi powiedziała, że Xi jest obecnie „w delikatnym miejscu”.

„Ma problemy z gospodarką. Zachowuje się jak przestraszony tyran [ang. bully – łobuz, zbir, tyran, dręczyciel]” – powiedziała, dodając, że Xi koncentruje się na ponownym wyborze na stanowisko prezydenta Chin.

We wtorek 2 sierpnia przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wylądowała wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi była najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun potępił wizytę jako „niebezpieczną i prowokacyjną”. Chińskie MSZ wezwało we wtorek późnym wieczorem ambasadora USA Nicholasa Burnsa w celu przekazania mu „surowego” protestu przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Jednocześnie chińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości i rozpoczęła wokół Tajwanu manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Na samą Pelosi Chiny nałożyły sankcje.

Kresy.pl / nbcnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply