Brytyjska policja wydała przewodnik dla nauczycieli i personelu medycznego z symboliką różnych grup uznanych za ekstremistyczne. Wśród ujętych w nim symboli znalazło się godło ukraińskiego państwa – tryzub. W tej sprawie zaprotestowała ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

Przewodnik opracowany w czerwcu 2019 roku przez Counter Terrorism Policing, jest używany w całej Anglii w ramach szkolenia w przeciwdziałaniu radykalizacji postaw. Ujęcie w nim symboli ekstremistycznych ma pomóc nauczycielom i medykom w identyfikacji osób, które mogą dokonywać czynów terrorystycznych.

W piątek przewodnik został opisany przez brytyjską lewicową gazetę Guardian, jednak nie z powodu ujęcia w nim ukraińskiego godła. Gazetę oburzyło, że do organizacji ekstremistycznych zaliczono ruchy ekologiczne takie jak Extinction Rebellion, Greenpeace czy Stop the Badger Cull, antywojenne (Stop the War, Campaign for Nuclear Disarmament) oraz propalestyńskie (Palestinian Solidarity Campaign), antyrasistowskie, wegańskie i inne.

W niedzielę ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii z oburzeniem odnotowała, że w przewodniku znalazł się ukraiński tryzub. “Umieszczenie trójzębu (tryzuba), konstytucyjnego symbolu narodowego i herbu Ukrainy w przewodniku dot. ekstremizmu dla brytyjskich nauczycieli i personelu medycznego wydanym przez policję antyterrorystyczną jest więcej niż oburzające. Nie ma dla tego wytłumaczenia. Żądamy usunięcia trójzębu z przewodnika z oficjalnymi przeprosinami” – napisała ukraińska placówka na Twitterze.

Tryzub znalazł się w przewodniku w sekcji “tatuaże” z podpisem “Ukrainian Tryzub (Nationalist)” sąsiadując z tatuażami przeważnie neonazistowskimi.

W przewodniku znalazł się także symbol ukraińskiego pułku Azow, nazwanego “batalionem”. Zaliczono go do grup “białych suprematystów”. W sekcji tej znalazły się też dwa symbole związane z Polską – symbol Narodowego Odrodzenia Polski oraz kibicowskiej grupy Polish Hooligans.

CZYTAJ TAKŻE: Neonaziści z pułku Azow byli szkoleni w Polsce

Brytyjska policja tłumaczy się, że ujęcie w przewodniku grup, które nie stosują przemocy, nie było próbą oczernienia tych organizacji. Chodziło rzekomo o to, by pomóc nauczycielom i medykom “zidentyfikować i zrozumieć zakres organizacji, z którymi mogą się spotkać”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polak spalił tryzub w ukraińskiej restauracji – jego matka przywróciła herb na swoje miejsce [+FOTO]

Kresy.pl / Guardian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply