Kutry rakietowe, które zostaną zbudowane dzięki brytyjskiemu kredytowi o wartości 1,25 mld funtów (1,6 mld dol.) powstaną według oryginalnego projektu i będą uzbrojone w rakiety nowej klasy, opracowane specjalnie dla Ukrainy.

W ramach podpisanego w 2020 roku ukraińsko-brytyjskiego memorandum ws. udziału Brytyjczyków w rozbudowie ukraińskiej marynarki wojennej, przewidziano m.in. budowę kutrów rakietowych dla ukraińskiej marynarki wojennej. Budowa ma zostać sfinansowana dzięki kredytowi od Brytyjczyków, wartemu 1,25 mld funtów (1,6 mld dolarów).

W wywiadzie dla ukraińskiej gazety „Deń” attache obrony ambasady Wielkiej Brytanii w Kijowie, Tim Woods, przedstawił szczegóły tej sprawy. Jak poinformował, kutry rakietowe dla Ukrainy są projektowane specjalnie dla jej potrzeb i stąd będą jednostkami oryginalnymi. Mają mieć długość od 50 do 65 i będą mogły rozwijać prędkość 40 węzłów.

Serwis „Defense Express” zwraca uwagę, że tego typu wymiary są charakterystyczne dla okrętów z dość silnym uzbrojeniem. Chodzi tu o rakiety przeciwokrętowe i działa uniwersalne. Woods nie ujawnił jednak szczegółów uzbrojenia budowanych jednostek. Powiedział tylko ogólnie, że planuje się zainstalować na nich „systemy artyleryjskie i rakiety”. W przypadku tych ostatnich mogą to być wyrzutnie rakiet krótkiego lub dalekiego zasięgu, w zależności od potrzeb strony ukraińskiej. Kwestia ta jest aktualnie rozważana przez brytyjskie firmy. Zaznaczył jednak, że będą to rakiety nowej klasy, zaprojektowane przez Brytyjczyków specjalnie dla Ukrainy.

Woods dodał, że jesienią ubiegłego roku prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zaprezentowano na pokładzie lotniskowca HMS Prince of Wales rakiety i inne uzbrojenie dla kutrów rakietowych, stąd na tej podstawie zapadną ostateczne decyzje.

„Defense Express” zaznacza, że takie deklaracje kłócą się nie tylko z poprzednimi informacjami na temat możliwości zainstalowania na kutrach norweskich rakiet systemu NSM (Naval Strike Missile), ale również z „logicznymi zamiarami” zintegrowania tych jednostek z ukraińskim systemem rakiet przeciwokrętowych Neptun. Ponadto, według Woodsa udział stoczni w Mikołajewie, posiadającej własny projekt uzbrojonego w „Neptuny” kutra rakietowego „Bohomoł” to opcja, „która jeszcze nie została sformułowana”.

Przeczytaj: Ukraina: systemów przeciwokrętowych Neptun w tym roku nie będzie

Obecnie plan budowy przewiduje proporcje 50:50. Oznacza to, że pierwsze cztery kutry zostaną zbudowane w Wielkiej Brytanii, z udziałem Ukraińców, a kolejne cztery już na Ukrainie. Budowa pierwszej jednostki ma ruszyć na początku przyszłego roku. Brytyjczycy zakładają, że do 2024 wszystkie 8 kutrów zostanie zwodowanych lub będzie w budowie. W takim przypadku, w 2025 roku jednostki te operowałyby już na morzu.

Ukraińsko-brytyjskie memorandum o wzmocnieniu współpracy w sferach wojskowej i wojskowo-technicznej podpisali w październiku 2020 roku ministrowie obrony obu krajów, Andrij Taran i Ben Wallace. Według oficjalnych źródeł, dokument dotyczy m.in. współpracę przemysłów obronnych, która ma być sfinansowana dzięki 1,25 mld funtów z brytyjskiej agencji eksportowo-kredytowej. Celem ma być zwiększenie efektywności i skrócenie terminów realizacji wspólnych projektów w sferze obronne. Ukraińskie media przywoływały w tym kontekście wypowiedź eksperta ds. wojskowych Wałentyna Badraka, według którego Wielka Brytania i USA chcą dostarczyć Ukrainie flotyllę uderzeniowych kutrów  z systemami rakietowymi i są gotowe udzielić na to kredytu.

Przypomnijmy, że podczas wizyty na Ukrainie 17 sierpnia 2020 roku, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna skoordynuje inicjatywę szkoleniową, która obejmuje również Kanadę, Danię i Szwecję. Jak poinformował Wallace, Marynarka Królewska planuje również w dalszej części roku rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. Pisaliśmy też, że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

defence-ua.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply