Ukraińskie władze uderzają w opozycyjne media

Prezydent Ukrainy podpisał we wtorek dekret uderzający w popularne kanały telewizyjne kontrolowane przez Wiktora Medwedczuka, polityka ukraińskiej prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma-Za Życiem (OPZŻ).

Jak poinformowano na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta, Wołodymyr Zełenski 2 lutego br. podpisał dekret o zatwierdzeniu decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony i zastosowaniu sankcji wobec niektórych osób i podmiotów.

Sankcje zastosowano m.in. wobec kanałów telewizyjnych kontrolowanych przez opozycyjnego polityka Wiktora Medwedczuka: 112 Ukraina, NewsOne i ZiK. Okres obowiązywania restrykcji wyznaczono na 5 lat.

Decyzja prezydenta oznacza zamknięcie tych kanałów telewizyjnych, ponieważ sankcje obejmują m.in. zakaz nadawania, odebranie częstotliwości, anulowanie licencji i zezwoleń, zablokowanie aktywów, zakaz operacji handlowych i wstrzymanie wykonywania zobowiązań finansowych.

Sankcje wchodzą w życie z dniem opublikowania prezydenckiego dekretu – według portalu Strana.ua już od jutra.

Medwedczuk jest znany z dobrych stosunków z Władimirem Putinem – prezydent Rosji jest ojcem chrzestnym jego córki, przez co tamtejsze media nazywają Medwedczuka “kumem Putina”.

Sankcje nałożono też na deputowanego OPZŻ Tarasa Kozaka, który jest właścicielem 112 Ukraina, NewsOne i ZiK.

Ukraińskie media nie podają, z jakiego powodu podjęto taką decyzję. Jak pisze Ukraińska Prawda, zgodnie z ustawą sankcje mogą być stosowane wobec obcego państwa, zagranicznej osoby prawnej, osoby prawnej pod kontrolą zagranicznej osoby prawnej lub osoby fizycznej niebędącej rezydentem, cudzoziemców, bezpaństwowców, a także wobec podmiotów prowadzących działalność terrorystyczną.

W zamieszczonym na stronie ZiK oświadczeniu czytamy, że decyzja Zełenskiego została przez to medium odebrana jako “polityczna rozprawa z niewygodnymi mediami”. Zdaniem autorów oświadczenia rząd, który nie może pochwalić się sukcesami, postanowił uciszyć krytykę zamykając opozycyjne media. “Kanały telewizyjne 112 Ukraina, NewsOne i ZiK zamierzają walczyć o prawo do przemawiania w imieniu Ukraińców, mówienia prawdy obywatelom i nadawania” – napisano.

Przypomnijmy, że w styczniu br. mocno spadło poparcie dla prezydenta Zełenskiego oraz popierającej go partii Sługa Narodu. Na ukraińskie władze spadła krytyka m.in. za podwyżki opłat komunalnych oraz brak dostaw szczepionki na koronawirusa.

Kresy.pl / president.gov.ua / pravda.com.ua / zik.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply