W Hiszpanii odbyły się wybory parlamentarne

Prawdopodobnym zwycięzcą niedzielnych wyborów parlamentarnych w Hiszpanii jest rządząca Partia Socjalistyczna (PSOE) – wynika z sondażu opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Badanie przewiduje również, że po raz pierwszy do parlamentu dostaną się przedstawiciele antyimigranckiej partii Vox.

Lokale wyborcze w Hiszpanii zamknięto o godzinie 20., za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, gdzie głosowanie trwało do godziny 21. Agencje informacyjne podają wyniki sondażu pracowni GAD3, opublikowane już po zamknięciu lokali. Sondaż przeprowadzono jednak przed wyborami – w dniach 22-27. kwietnia. Według niego zwycięzcą wyborów powinna zostać PSOE z około 28-procentowym poparciem. Wynik taki nie dałby jednak socjalistom samodzielnych rządów.

Według sondażu prawicowa Partia Ludowa powinna zająć drugie miejsce. Chciało na nią głosować około 18-proc. respondentów. Lewicowe Podemos zajęło w badaniu 3. miejsce z 16,1 proc. Liberalne Ciudadanos uplasowało się na czwartym miejscu z 14-proc. poparciem.

Do hiszpańskiego parlamentu prawdopodobnie dostaną się po raz pierwszy kandydaci partii Vox, założonej w 2013 roku, którą Reuters nazywa “nacjonalistyczną”. Sondaż dał jej 12-procentowe poparcie. Agencja cytuje opinie wyborców, którzy zdecydowali się na oddanie głosu na Vox, ponieważ uznali, że najskuteczniej przeciwstawi się ona katalońskiemu separatyzmowi. Kwestia jedności kraju była głównym tematem kampanii wyborczej.

Przedstawione przez GAD3 prognozy sugerują, że żadna z partii nie zdobędzie większości w parlamencie. Według Reutersa Hiszpanię czekają trwające miesiącami negocjacje nad stworzeniem koalicji rządowej. Premier Pedro Sanchez, aby utrzymać władzę, będzie prawdopodobnie musiał zawrzeć sojusz przynajmniej z jedną partią katalońskich separatystów.

Jak pisaliśmy, Vox promuje konserwatywne poglądy w dziedzinie prawa rodzinnego. Opowiada się między innymi za zakazem aborcji oraz zniesieniem związków homoseksualistów. Występuje też przeciw regionalnym separatyzmom i wzywa wręcz do ograniczenia autonomii regionów. Jednak głównym tematem w wystąpieniach działaczy Vox jest kwestia imigracji. Po dojściu do władzy PSOE Hiszpania stała się główną drogą przenikania nielegalnych migrantów z Afryki, szczególnie po zaostrzeniu polityki migracyjnej przez Włochy. VoX pozostaje też sceptyczna wobec Unii Europejskiej.

Kresy.pl / Reuters / PAP / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply