Wysuwająca antyimigracyjne hasła partia Vox zdobyła dwucyfrowe poparcie wyborców w Andaluzji mimo, że praktycznie nie istniała wcześniej w sondażach.

Położona na południu Hiszpanii Andaluzja jest jej najludniejszym regionem. Wybory wygrała w nim Socjalistyczna Partia Robotnicza Hiszpanii (PSOE), jednak poparcie na poziomie 28% to najsłabszy wynik partii w Andaluzji do dekad. Socjaliści rządzą nim od 36 lat. Drugie miejsce zajęła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), którą poparło prawie 21% głosujących. Ona również poniosła znaczne straty. Trzecie miejsce zajęli centrowi Ciudadanos z poparciem, która uzyskała ponad 16% głosów. Do regionalnego parlamentu swoich przedstawicieli wprowadzi jeszcze koalicja radykalniejszych organizacji lewicowych zgrupowana wokół Podemos, na którą zagłosowało. Wyniki tej koalicji i PSOE oznaczają, że lewicowcy nie zdobyli w z andaluzyjskim parlamencie większości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do parlamentu tego wejdą jeszcze przedstawiciele partii Vox, której sondaże dawały przed wyborami marginalne poparcie na poziomie 1-2%. Tymczasem zdobyła ona prawie 11%. I właśnie według komentatorów właśnie ona jest największym zwycięzcą wyborów w kraju w którym na scenie politycznej nie było do tej pory partii o antyimigracyjnych postulatach. Zachodnie media głównego nurtu określają ją mianem „skrajnie prawicowej”, a komentator telewizji France24 określił jako „bezpośrednie zagrożenie”.

W andaluzyjskim parlamencie PSOE będzie miało 33 mandaty, PP 27, Ciudadanos 20, koalicja wokół Podemos 17, a Vox 12.

Vox istnieje od pięciu lat. Jej lider Santiago Abascala działał wcześniej w młodzieżówce PP. Partia promuje konserwatywne poglądy w dziedzinie prawa rodzinnego. Opowiada się między innymi za zakazem aborcji oraz zniesieniem związków homoseksualistów. Występuje też przeciw regionalnym separatyzmom i wzywa wręcz do ograniczenia autonomii regionów. Jednak głównym tematem w wystąpieniach działaczy Vox jest kwestia imigracji. Po dojściu do władzy w Madrycie PSOE Hiszpania stała się główną drogą przenikania nielegalnych migrantów z Afryki, szczególnie po zaostrzeniu polityki migracyjnej przez Włochy. Trafiają oni właśnie do Andaluzji, która jest najbardziej wysuniętym na południe regionem Hiszpanii. W regionie doliczono się 53 tys. nielegalnych imigrantów.

VoX pozostaje też sceptyczna wobec Unii Europejskiej. Gratulacje dla Abascali przekazała już Marine Le Pen, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego (dawnego Frontu Narodowego).

france24.com/bbc.com/dw.de/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz