Prezydent Kosowa Hashim Thaci zrzekł się zajmowanego urzędu po tym, jak trybunał ds. zbrodni wojennych popełnionych w Kosowie potwierdził jego akt oskarżenia.

Jak donosi agencja Reutera, Thaci zrezygnował w czwartek ze skutkiem natychmiastowym po tym, jak dowiedział się, że Specjalna Izba Sądowa ds. Kosowa (KSC) w Hadze potwierdziła akt oskarżenia wobec niego. Na konferencji prasowej w stolicy Kosowa Prisztinie przekonywał, że jego rezygnacja jest konieczna dla dobra państwa.

Kosowska gazeta Koha Ditore poinformowała na swojej stronie internetowej, że Thaci po południu przybył na lotnisko wojskowe w Prisztinie, skąd poleciał do Hagi. Wcześniej pojawił się w unijnej misji EULEX.

Unia Europejska wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​„przyjmuje do wiadomości rezygnację Prezydenta Kosowa i z zadowoleniem przyjmuje fakt, że zgodził się on na współpracę z Specjalną Izbą Sądową ds. Kosowa i Specjalną Prokuraturą”.

Prokuratorzy z Hagi uważają, że Thaci jest odpowiedzialny za zabójstwa prawie 100 cywilów podczas wojny w latach 1998-99, kiedy był dowódcą Armii Wyzwolenia Kosowa (KLA), która walczyła z serbską policją i armią. Thaci nie przyznaje się do winy.

Jak pisaliśmy, Thaci został formalnie oskarżony jeszcze w czerwcu br. Odrzucając oskarżenia o zbrodnie wojenne zapowiedział jednocześnie, że zrezygnuje z funkcji prezydenta i stanie przed sądem, jeśli zarzuty zostaną potwierdzone.

Thaci nie jest jedynym kosowskim politykiem, którym zajmuje się haski trybunał. Jak podaje Reuters, specjalna prokuratura potwierdziła też akt oskarżenia wobec innych byłych członków KLA – Rexhepa Selimiego, deputowanego parlamentu Kosowa i Kadriego Veselego, przewodniczącego Demokratycznej Partii Kosowa (PDK). W środę były rzecznik KLA Jakup Krasniqi został aresztowany i przewieziony do Hagi pod zarzutem zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PDK jest partią gromadzącą weteranów dawnej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), zbrojnej organizacji separatystycznej, która w 1997 r. rozpoczęła rebelię w należącym do Serbii regionie. Po militarnej agresji NATO przeciw Belgradowi i pod parasolem Sojuszu wywodzący się z UCK działacze dokonali jednostronnego ogłoszenia niepodległości, która dziś uznawana jest przez część państwa świata w tym USA i znaczną większość państw Unii Europejskiej.

Thaci był UCK jeszcze od czasu formowania tej organizacji w Albanii przez dawne kręgi maoistowskich działaczy kosowskich orientujących się wcześniej na komunistycznego dyktatora Envera Hodżę. Szybko trafił do jej dowództwa, pozostając członkiem tak zwanej Grupy Drenickiej prowadzącej także przestępczą działalność: przemyt broni, handel kradzionymi samochodami, handel ropą i papierosami, oraz handel żywym towarem i organizację prostytucji. W czasie nieudanych negocjacji między UCK i władzami Jugosławii w 1999 r., Thaci wchodził w skład delegacji reprezentującej tę pierwszą jako faktyczny polityczny lider. Został też pierwszym premierem Kosowa po jednostronnej proklamacji jego niepodległości w 2008 r. Veseli kierował w czasie wojny kontrwywiadem UCK.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Finansowane przez UE Specjalna Izba Sądowa (Kosovo Specialist Chambers) i Biuro Specjalnego Prokuratora (Specialist Prosecutor’s Office) działają w ramach systemu prawnego Kosowa, ale mieszczą się w Holandii i mają międzynarodowy personel. Zadaniem Izby jest sądzenie byłych bojowników Armii Wyzwolenia Kosowa oskarżonych przez Biuro Specjalnego Prokuratora o zbrodnie, w tym zabójstwa, porwania, nielegalne zatrzymania i przemoc seksualną.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply