Rosjanie zabili ukraińskich jeńców, Ukraińcy wzywają do odwetu [+VIDEO]

Rosyjscy żołnierze zabili dwóch Ukraińców, którzy poddawali się do niewoli. Ukraińscy internauci, w tym wojskowi, wzywają do odwetu i zabijania rosyjskich jeńców.

Podczas walk pod Awdijiwką, gdzie nacierające i postępujące naprzód rosyjskie wojska chcą odciąć i otoczyć broniące się twardo siły ukraińskie, rosyjscy żołnierze zabili Ukraińców, którzy poddawali się do niewoli.

Zdarzenie miało miejsce najpewniej w rejonie wsi Stepowe (również Petrowskoje/Pitriwśke) , na północny-zachód od Awdijiwki. Według relacji ze strony rosyjskiej, w piątek toczyły się tam intensywne walki. Na nagraniu zarejestrowanym prawdopodobnie przez dron widać umocnienia na ukraińskiej linii obrony. Zostały one zdobyte przez Rosjan. Kilku rosyjskich żołnierzy z wycelowaną bronią pilnuje dwóch żołnierzy ukraińskich, którzy kolejno z rękami za głową wychodzą ze schronu lub bunkra i zostają zmuszeni do położenia się na ziemi. Jeden z nich słania się na nogach, prawdopodobnie jest ranny. Po chwili żołnierze rosyjscy otwierają ogień i zabijają obu Ukraińców.

Nagranie trafiło do sieci, wywołując poruszenie wśród internautów. Skomentował je i zamieścił na X m.in. Ołeksandr Kołym, sierżant Sił Zbrojnych Ukrainy. Napisał też komentarz:

„Więcej jeńców nie będzie!! Okupanci rozstrzeliwują dwóch chłopców z mojego oddziału, którzy poddawali się do niewoli!”

Wśród zamieszczanych przez ukraińskich internautów komentarzy niemało było takich, które wzywały do takiego samego postępowania względem poddających się Rosjan i zabijania ich. Powtarzano też hasło, również w języku angielskim: „Nigdy nie przebaczać, nigdy nie zapomnieć”.

Przeczytaj także: Oddział ukraińskich nacjonalistów zapowiada strzelanie do jeńców [+VIDEO]

W czerwcu br. pisaliśmy, że według The Times, ukraińscy jeńcy wojenni w rozmowie z psycholog opowiedzieli o warunkach w rosyjskich obozie jenieckim w którym, jak twierdzą, zostali wykastrowani.

Przypomnijmy zarazem, że w kwietniu 2022 roku „New York Times” dotarł do nagrania mającego być dowodem rozstrzeliwania rosyjskich jeńców przez żołnierzy walczących po stronie ukraińskiej.

Zobacz: Gruzini walczący po stronie Ukrainy zabijali jeńców? Media publikują wstrząsające nagranie [+VIDEO]

Miesiąc wcześniej opublikowane w sieci nagrania, na których widać brutalne traktowanie rosyjskich jeńców przez żołnierzy „Azowa”, a na jednym rzekomo również strzelanie jeńcom w nogi, wywołały liczne kontrowersje i zainteresowanie mediów, w tym z USA. Strona ukraińska zapowiedziała przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

Przeczytaj: ONZ zarzuca Ukrainie złe traktowanie jeńców wojennych. MSZ Ukrainy: to niedopuszczalne

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply