Prezydent Serbii Aleksandar Vucić poinformował w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Belgradzie, że wszelkie ostateczne rozwiązanie kwestii Kosowa będzie wymagało zgody Rosji – poinformowała Agencja Prasowa Tass.

Jak poinformowała w czwartek AP Tass, prezydent Serbii Aleksandar Vucić nie obawia się decyzji ONZ wobec Kosowa, ponieważ będzie to wymagało poparcia sojuszniczej Federacji Rosyjskiej. „Wszelkie ostateczne rozwiązanie kwestii Kosowa będzie wymagało zgody Rosji na szczeblu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i jako partnera, który zawsze wspierał Serbię” – przekonywał Vucić.

Serbski przywódca zapowiedział spotkanie z Władimirem Putinem w najbliższym czasie. „Omówimy oceny i poglądy na temat wydarzeń międzynarodowych oraz tego, w jaki sposób Serbia mogłaby najlepiej bronić swoich interesów. Czekam na spotkania z przedstawicielami Europy, po których wysłannik naszego rządu pójdzie na rozmowy do Waszyngtonu” – informował prezydent Serbii.

Odpowiadając na pytanie, czy Serbia może uznać niepodległe Kosowo za lukratywną ofertę finansową i członkostwo w UE, Vucić odpowiedział: „Jest jasne, jaka będzie nasza odpowiedź. Jeśli chcesz bezpośredniej odpowiedzi, to nie”.

„Omówiliśmy wszystkie ważne tematy. Rosja jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych, a wymiana handlowa w wysokości 3,6 miliarda dolarów oznacza wzrost z roku na rok. Wierzę, że nadal możemy wiele zrobić we wszystkich dziedzinach życia społecznego w celu poprawy i wzmocnienia naszych strategicznie ustalonych i naprawdę przyjaznych stosunków. Kluczowym tematem były nasze relacje w ramach międzynarodowych oraz wsparcie Rosji dla integralności Serbii, a także sytuacja w Kosowie. Jesteśmy wdzięczni naszym rosyjskim przyjaciołom za wsparcie stanowisko Serbii. Jestem wdzięczny panu Ławrowowi za jego osobiste zaangażowanie” – przekazywał prezydent Vucić po spotkaniu. Dodał, że poprosił także o wsparcie Rosji dla serbskiego Kościoła prawosławnego, którego przetrwanie w regionie ma być zagrożone.

Zobacz też: Rosja i Serbia będą kontynuować rozwój współpracy wojskowej

„Wierzę, że przybycie prezydenta Putina na otwarcie świątyni świętego Sawy zapewni dodatkowy impuls nie tylko naszym związkom kulturowym, ale także religijnym, że jeszcze bardziej wzmocni pozycję naszego narodu i naszego kraju, ale także kościoła serbskiego”- poinformował Prezydent Vucić. Zapowiedział, że za kilka dni spotka się z prezydentem Putinem w Moskwie.

Zobacz też: Serbia przedstawiła nową generację czołgów M-84

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz