W poniedziałek prezydent częściowo uznawanej Republiki Kosowa Hasim Thaci wygłosił orędzie do jej mieszkańców w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne.

Biuro Prokuratora Specjalnego w Hadze poinformowało w środę o sformułowaniu zarzutów wobec Thaciego. Jest podejrzany o to, że będąc jednym z dowódców tak zwanej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) obecny prezydent Kosowa doprowadził do śmierci około 100 osób co prokurator zakwalifikował jako zbrodnię wojenną. W poniedziałek Thaci wystąpił z orędziem w którym odniósł się do przedstawionych mu zrzutów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jeśli akt oskarżenia zostanie potwierdzony, natychmiast zrezygnuję z funkcji prezydenta i stanę przed sądem. Kosowo jest nowym państwem, ale jego przywódcy muszą zachowywać się jak prawdziwi mężowie stanu. Zniosę ten ciężar i będę bronił siebie, naszej walki o wolność, z całej siły, jaką posiadam” – powiedział Thaci, którego zacytował portal Balkan Insight.

„Mogłem popełnić błędy polityczne w czasie pokoju, ale zbrojnie wojenne – nigdy!” – zdecydowanie powiedział dawny przywódca polityczny UCK. Stwierdził, że trybunał oskarżając jej dawnych członków o zbrodnie wojenne stosuje podwójne standardy. Zapewnił przy tym – „Zrobiłbym to samo, odpowiadając na pocisk wroga pociskiem pragnienia wolności, a nie poprzez krzywdzenie jakiegokolwiek obywatela serbskiego, romskiego lub albańskiego”. Mówiąc o kierowanej przez siebie republice Thaci określił ją jako „dom wszystkich obywateli, europejskim krajem wieloetnicznego społeczeństwa”. Jak dodał – „mówię <<nie>> zemście, <<tak>> dla międzyetnicznej tolerancji”. Postulował także „euroatlantycką przyszłość” dla Kosowa.

Czytaj także: Kosowo zdjęło sankcje z serbskich produktów

balkaninsight.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz