Prezydent Serbii Aleksandar Vucic rozwiązał w środę parlament i rozpisał przedterminowe wybory na 17 grudnia – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Serbii Aleksandar Vucic rozwiązał w środę parlament i rozpisał przedterminowe wybory na 17 grudnia. Wybory parlamentarne zbiegną się z głosowaniami lokalnymi w 65 gminach.

„Żyjemy w czasach, w których konieczne jest, abyśmy wszyscy zjednoczyli się w walce o żywotne interesy Serbii, w której będziemy pod liczną presją, zarówno ze względu na nasze stanowisko w sprawie Kosowa, jak i innych kwestii regionalnych i globalnych” – powiedział Vucic po podpisaniu dekretu.

Zobacz też: Przywódcy Serbii i Kosowa spotkali się w Brukseli [+FOTO]

Ursula von der Leyen powiedziała podczas wtorkowej wizyty w Belgradzie, że Serbia i Kosowo muszą wzmóc wysiłki na rzecz normalizacji stosunków po ostatnim wybuchu przemocy, jeśli chcą dołączyć do UE.

Serbia musi także przystąpić do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, wykorzenić korupcję i przestępczość zorganizowaną, zreformować gospodarkę, poprawić wymiar sprawiedliwości, klimat biznesowy i sytuację w zakresie praw człowieka.

Komentatorzy twierdzą, że posunięcie Vucicia ma również na celu umocnienie jego własnych szeregów i zreformowanie rządzącej Serbskiej Partii Postępowej.

Zobacz też: Serbskie wojska przy granicy z Kosowem. Biały Dom apeluje o deeskalację

Vucic, który w zeszłym roku zapewnił sobie drugą pięcioletnią kadencję, w maju złożył rezygnację ze stanowiska szefa SNS, ale nadal ma znaczny wpływ na politykę partii.

Po podpisaniu dekretu Vucic stwierdził, że dla Serbii ważne jest „zachowanie pokoju, stabilności i spójności wewnętrznej oraz (pokazanie) demokracji”.

„Ta kampania jest okazją do zaprezentowania różnych idei, programów, polityk…, które jednak nie mogą w żadnym wypadku zagrażać żywotnym interesom Serbii” – powiedział.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply