Prezydent Czech Miloš Zeman przeprosił serbski naród za zgodę Czech dla bombardowań Jugosławii przez NATO w 1999 roku. Zeman był wówczas szefem rządu, który wyraził zgodę na interwencję NATO.

Jak podała we wtorek Polska Agencja Prasowa, przeprosiny Zemana padły podczas wizyty prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia w Pradze. “Chciałbym osobiście poprosić naród serbski o przebaczenie” – mówił Zeman swojemu serbskiemu odpowiednikowi.

Prezydent Czech podkreślał, że Czechy zgadzając się na alianckie bombardowania wykazały się brakiem wdzięczności dla Jugosławii za wsparcie narodu serbskiego okazane Czechom w 1938 i 1968 roku.

Zeman mówił, że jego rząd w 1999 roku “desperacko” szukał przynajmniej jednego kraju w ramach NATO, który sprzeciwiłby się interwencji, jednak nie znalazł takiego sojusznika i jako ostatni wyraził zgodę na bombardowania. “Nikt się do nas nie przyłączył, ale to nas nie usprawiedliwia. To nadal był brak odwagi” – mówił prezydent Czech.

Zeman przekonywał, że z powodu tamtej decyzji miał wieloletnią traumę, której pozbył się dzięki przeprosinom.

Prezydent Serbii dziękował Zemanowi za przeprosiny i podkreślał, że jest to pierwszy taki gest dotyczący nalotów z 1999 roku. Vučić zapewniał, że Serbowie nigdy nie zapomną słów Zemana.

Trwająca 78 dni operacja NATO o kryptonimie “Allied Force in Yugoslavia” miała na celu zakończenie działań jugosłowiańskich sił zbrojnych w Kosowie. Human Rights Watch twierdzi, że w wyniku bombardowań NATO zginęło 500 cywili.

CZYTAJ TAKŻE: Bombardowanie Serbów było błędem – Donald Trump przeprasza Serbów

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply